Hint Bazlaması; Naan Ekmeği Tarifi

Pamuk gibi yumuşacık, pişerken balo gibi şişen naan ekmeği Hint mutfağının belki de en sevilen tariflerinden biri. Klasiği bazlamaya oldukça benzeyen naan ekmeği, patatesli, sarımsaklı ve baharatlı da hazırlanarak afiyetle tüketiliyor. Bugün bu yumuşacık oldukça da kolay hazırlanan ekmeğin klasik haliniz sizler için hazırladım. Evde ekmek yoksa ya da kolay bir hamurişi tarifi arıyorsanız deneyebileceğiniz en lezzetli tarif artık naan ekmeği olacak. Balon gibi şişen bu kabarık ekmeklerin üzerine biraz tereyağı sürdünüz mü, çayınızın yanına en yakışan hamurişi hazırlamış olacaksınız. İşte geleneksel Hint bazlaması olarak da bilinen naan ekmeği tarifi…

Naan Ekmeği Tarifi’nin Videolu Yapılışı:

İçindekiler

 • Yarım su bardağından 1 parmak fazla ılık su
 • 1 paket instant maya
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 3 su bardağı un

Naan Ekmeği Tarifi’nin Yapılışı

1- Öncelikle uygun bir karıştırma kabına 1/2 su bardağından bir parmak fazla ılık suyu ve 1 paket instant mayayı alıp, mayayı biraz çırptıktan sonra 10 dakika kabarması için bekletin. 

2- Daha sonra 1 tatlı kaşığı tuzu, 1 yemek kaşığı toz şekeri ve 3 yemek kaşığı yoğurdu da ekleyip iyice çırpın. 

3- Ardından 1 yemek kaşığı sıvı yağı ekleyip ve 3 su bardağı unu eleyerek ekleyin. Ve ilk olarak bir çatalla unun sıvı malzemelere karışması için hızlıca karışımı çırpın. 

4- Daha sonra elinizle hamuru alttan üste alarak yani katlayarak yoğurmaya başlayın. Hamur biraz toparlandıktan sonra tezgahınızı biraz unlayın ve hamuru tezgaha alıp iki elinizle tezgaha vurup kaldırarak yani katlayarak hamuru yoğurmaya başlayın. 

5- İki elinizle kaldırıp tezgaha vurup katlayıp vurup katlayıp hamuru yoğurun ki un özdeşleşebilsin. Bu sayede hem tüm malzemeler eşitçe dağılacak hem de glüten kompleksinin oluşması sağlanacaktır. 

6- Ve toparlanan hamuru karıştırma kabına alıp üzerini streçleyip 1 saat oda ısısında ya da 30 derecelik fırında 40 dakika mayalanmaya bırakın. 

7- Mayalanan ve kabaran hamuru karıştırma kabından alıp hafif unladığınız tezgaha aldıktan sonra uzunlamasına açın. Ve 10 eşit bezeye kesin. Her bezeyi yuvarladıktan sonra tezgahı biraz daha unlayıp bir bezeyi alın ve ilk olarak elinizle biraz üzerini düzleştirdikten sonra merdaneyle ilk olarak uzunlamasına açın. Ardından hamuru ters çevirip bir de bu yönden biraz açın.

Naan Ekmeğinin Pişirilmesi

8- Sıradaki adım olarak tavanın yüzeyini yağlayıp iyice kızdırın. Ve ilk açtığınız ekmeği tavaya alarak pişirmeye başlayın. Burada ocağın altını çok açmayın ki ekmeğin dışı bir anda pişip içi çiğ kalmasın. Ayrıca tavanızın da iyice kızdığından emin olunca açtığınız ekmekleri pişirmeye başlayın. 

9- Ve spatulayla arada ters düz yaparak ekmeğin her iki yüzünün de eşitçe pişmesini sağlayın. Pişen ekmeklerinizi kağıt havlunun üzerine alıp dinlendirin. Ve tüm ekmekleri bu adımlara uygun şekilde pişirin. 

İşte karşınızda ister kahvaltılarınızda ister sahurlarınızda kolayca hazırlanması ve uzun süre tok tutmasıyla bilinen naan ekmeğini hazırlamak bu kadar kolay.

Naan Ekmeği Tarifi’nin Fotoğraflı Yapılışı:


Naan Ekmeği Tarifi

tarif sokağı
Pamuk gibi yumuşacık, pişerken balo gibi şişen naan ekmeği Hint mutfağının belki de en sevilen tariflerinden biri. Klasiği bazlamaya oldukça benzeyen naan ekmeği, patatesli, sarımsaklı ve baharatlı da hazırlanarak afiyetle tüketiliyor. Bugün bu yumuşacık oldukça da kolay hazırlanan ekmeğin klasik haliniz sizler için hazırladım. 
Hazırlama Süresi 20 dakika
Pişirme Süresi 20 dakika
Mayalandırma 1 saat
Toplam Süre 1 saat 40 dakika
Kategori Ekmek
Mutfak Hindistan Mutfağı
Porsiyon 4
Kalori 360 kcal

Aletler

 • 1 Yanmaz yapışmaz yüzeyli tava

Malzemeler
  

 • 1/2 su bardağından 1 parmak fazla ılık su
 • 1 paket instant maya
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 3 su bardağı su bardağı un, 300 g

Talimatlar
 

 • Öncelikle uygun bir karıştırma kabına 1/2 su bardağından bir parmak fazla ılık suyu ve 1 paket instant mayayı alıp, mayayı biraz çırptıktan sonra 10 dakika kabarması için bekletin.
 • Daha sonra 1 tatlı kaşığı tuzu, 1 yemek kaşığı toz şekeri ve 3 yemek kaşığı yoğurdu da ekleyip iyice çırpın.
 • Ardından 1 yemek kaşığı sıvı yağı ekleyip ve 3 su bardağı unu eleyerek ekleyin. Ve ilk olarak bir çatalla unun sıvı malzemelere karışması için hızlıca karışımı çırpın.
 • Daha sonra elinizle hamuru alttan üste alarak yani katlayarak yoğurmaya başlayın. Hamur biraz toparlandıktan sonra tezgahınızı biraz unlayın ve hamuru tezgaha alıp iki elinizle tezgaha vurup kaldırarak yani katlayarak hamuru yoğurmaya başlayın.
 • Bu adımda tezgahı çok fazla unlamayın ki hamur çok fazla sertleşmesin. İki elinizle kaldırıp tezgaha vurup katlayıp vurup katlayıp hamuru yoğurun ki un özdeşleşebilsin. Bu sayede hem tüm malzemeler eşitçe dağılacak hem de glüten kompleksinin oluşması sağlanacaktır.
 • Ve toparlanan hamuru karıştırma kabına alıp üzerini streçleyip 1 saat oda ısısında ya da 30 derecelik fırında 40 dakika mayalanmaya bırakın.
 • Mayalanan ve kabaran hamuru karıştırma kabından alıp hafif unladığınız tezgaha aldıktan sonra uzunlamasına açın. Ve 10 eşit bezeye kesin. Her bezeyi yuvarladıktan sonra tezgahı biraz daha unlayıp bir bezeyi alın ve ilk olarak elinizle biraz üzerini düzleştirdikten sonra merdaneyle ilk olarak uzunlamasına açın.
 • Ardından hamuru ters çevirip bir de bu yönden biraz açın. Fakat ekmeği tavada pişireceğimiz için tavanızın uzunluğuna göre açmaya dikkat edin.
 • Sıradaki adım olarak tavanın yüzeyini yağlayıp iyice kızdırın. Ve ilk açtığınız ekmeği tavaya alarak pişirmeye başlayın. Burada ocağın altını çok açmayın ki ekmeğin dışı bir anda pişip içi çiğ kalmasın. Ayrıca tavanızın da iyice kızdığından emin olunca açtığınız ekmekleri pişirmeye başlayın.
 • Ve spatulayla arada ters düz yaparak ekmeğin her iki yüzünün de eşitçe pişmesini sağlayın. Pişen ekmeklerinizi kağıt havlunun üzerine alıp dinlendirin. Ve tüm ekmekleri bu adımlara uygun şekilde pişirin.
 • İşte karşınızda ister kahvaltılarınızda ister sahurlarınızda kolayca hazırlanması ve uzun süre tok tutmasıyla bilinen naan ekmeğini hazırlamak bu kadar kolay.
Etiket balon gibi şişen bazlama, hint bazlaması, naan ekmeği, naan ekmeği nasıl yapılır, naan ekmeği tarifi, naan ekmeğinin yapılışı, naan ekmeğinin yapımı, naan nasıl yapılır, naan tarifi

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recipe Rating