Karamel Şekerlemesi

Sadece 3 malzemeli bu şekerleme gerçekten çok lezzetli. Şekilleri şahane basit ve bir o kadar da kolay! Sadece tek yapmanız gereken şekeri, krema ve tereyağıyla eritmek. Hepsi bu kadar! Fakat tarifte dikkat edilmesi gerekirken birbirinden farklı birçok nokta da bulunmakta. Karamel şekerlemesi, şekerin ağır ağır eritilmesiyle yapılan çok lezzetli bir tarif.

Ocakta yavaş yavaş eritilen şekerin renginin bal köpüğünden birkaç üst tonda bir renge ulaşması tabiki sadece şekerin renginde bir değişim meydana getirmiyor. Tadı da rengi gibi bir anda değişip, farklı bir boyuta ulaşıyor. Çocukların çok seveceği, içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan bu şekerleme tarifini tüketirken miktarı da abartmamak gerek!

Ee bu tarif çok lezzetli diyebilirsiniz. Fakat sonuç olarak tüm şekerlemelerde olduğu gibi evde de yapsanız kalorisi bir o kadar yüksek! Fakat içinde ne olduğunu bilmediğiniz binbir türlü katkı maddesi içeren şekerlemeler yerine bu tarifi denemenizi ısrarla tavsiye ediyorum.

Karamelli Şekerleme

Ocakta yavaş yavaş eritilen şekerin nefis karamelli şekere dönüşmesi sizleri şaşırtacak!
Kategori Tatlı
Mutfak Türk Mutfağı
Etiket karamel şekeri, karamelli şeker, karamelli şekerleme

İçindekiler

  • 1 su bardağı toz şeker (200 ml.)
  • 100 ml. krema
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Nasıl Yapılır

1- Şekeri tavaya alıp eriyip karamel rengini alana kadar isitiyoruz. Tüm şeker eriyip karamel rengini alınca kremayı ekliyoruz.

2- Kremayla kısık ateşte 2-3 dakika tamamen homojen hale gelene kadar pişiriyoruz.

4- Son olarak tereyağı ekleyip tereyağ eriyince ocaktan alıyoruz. Ocaktan aldiktan sonra hafif hafif karıştırarak oluşan baloncukları mümkün olduğunca söndürüyoruz.

5- Yağlı kağıt serilmiş küçük bir kaba karışımı döküp buzdolabında yaklaşık bir saat sertleşmesi için bekletiyoruz.

6- Dilerseniz silikon çikolata kaliplarına da dökebilirsiniz şekillendirmek için karışımi. Buzdolabında beklettikten sonra dilediğimiz şekilde kesiyoruz.

Önerilen makaleler