Kıyır Kıyır Mis Gibi Kokusuyla Alaçatı Kurabiyesi

Alaçatı’nın daracık sokaklarında satilan; o mis gibi kokulu, kıyır kıyır ağızda dağılan kurabiyelerini evde de yapabilirsiniz desem! Aromasını damla sakızından alan Alaçatı kurabiyesi her lokmanızda ağızda dağılır yapısıyla da, sizin kendine olan özlemini giderecek. Üstelik çayın veya kahvenin, neyin yanına atıştırmalık olarak tüketirseniz tüketin, oldukça da yakışacak!

Damla Sakızlı Alaçatı Kurabiyesi

İçindekiler

 • 100 gram tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yumurta
 • 3 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çay bardağı nişasta
 • 1 çay bardağı pudra şekeri
 • 1 paket kabartma tozu
 • 2.5 su bardağı un (Kontrollü olarak ekleyin.)
 • 1 silme tatlı kaşığı ezilmiş ve toz haline gelmiş damla sakızı (Aktarlarda bulabilirsiniz ya da paket olarak satılan damla sakızlı vanilini de kullanabilirsiniz.)
 • 1 kase ince çekim fındık içi
 • Üzeri İçin
 • Pudra şekeri

Alaçatı Kurabiyesi Tarifi’nin Videosu:

Alaçatı Kurabiyesi Tarifi’nin Yapılışı

1- Öncelikle 100 gram küp küp doğrayıp biraz erittiğiniz tereyağını, 2 yemek kaşığı sıvı yağı ve 1 yumurtayı uygun bir kaba alıp çırpmaya başlayın.

2- İlk önce tereyağı donacak ardından parça parça dağıtacaktır. Bu adımı yaklaşık 3-4 dakika sürdürün ki tereyağı iyice dağılsın.

3- Ardından 3 yemek kaşığı toz şekeri ve 1 çay bardağı pudra şekerini de ekleyin. Ve çırpmaya devam edin. Şeker karışımla iyice karışana kadar çırpma işlemini devam ettirin.

Aşağıdaki hikayeyi yana kaydırarak adım adım tarifin yapımına bakabilirsiniz. ⬇️

4- Daha sonra 2.5 su bardağı unun 1.5 su bardağını, 1 paket kabartma tozunu ve 1 çay bardağı nişastayı eleyerek ekleyin.

5- Ardından 1 silme tatlı kaşığı kadar ezdiğiniz damla sakızını ve 1 kase ince çekim fındık içini de ekleyin. Damla sakızını da mümkün olduğunca çok ezin ve toz hale getirin. İsterseniz reçine haldeki damla sakızını ezip eklemek yerine 1 paket damla sakızlı vanilin de kullanabilirsiniz.

Damla Sakızlı Alaçatı Kurabiyesi

6- Ve hemen malzemeleri çırpmaya başlayın. Bu adımda kuru malzemeleri de kesinlikle eleyerek ekleyin.

7- Daha sonra kalan 1.5 su bardağı unun 1 bardağını ekleyin. Ve çırpmaya devam edin. Unu bu tarif için 2-2.5 su bardağı olarak ayarlayın. Yumurtaların boyutu, yağların ölçüsü tam olamayabilceğinden unu kontrollü olarak eklemekte fayda var.

8- Ve son olarak hamuru en az 1 saat buzdolabından kesinlikle dinlendirin. Dinlendirmezseniz zaten kurabiyeleri yuvarlayarak şekillerini ayarlayamazsınız.

Damla Sakızlı Alaçatı Kurabiyesi

Dinlendirme ve Pişirme

9- Sıradaki adıma kurabiye hamurundan bir miktar alarak ceviz boyutunda toplat yapın. Ve kurabiyeleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin. Bu adımda kurabiyelerin boyutlarını ayarlamaksa tamamen isteğinize bağlı.

10- Son olarak kurabiyeyi önceden ısıtılmış fırında 180° de 10-15 dakika arasında pişirin. Pişme süresi fırından fırına değişebileceğinden kontrollü olarak pişirmekte fayda var.

11- Pişen kurabiyeleri de oda sıcaklığında 15 dakika dinlendirip hepsini yan yana dizin. Ve üzerine pudra şekeri eleyerek serpin.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir