Kusursuz Ölçüsüyle Leblebi Helvası Tarifi

Türk mutfağında ayrıca bir kategoride yer edinen helvaların arasından kolayca sıyrılabilecek leblebi helvası tarifi emin olun şu ana kadar helva yememişim demenizi bile sağlayacak. Kusursuz ölçüsü tam tutan tarifiyle leblebi helvası tarifi un ve irmik helvası başta olmak üzere birçok helvayı geride bırakacak. Oldukça az malzemeyle nefis bir tatlı denemek isteyen herkes bence bu tarifi denemeli. Üstelik un ve irmik helvası kadar kavurmaya gerek kalmadan bu nefis helvayı hemen hazırlayabilirsiniz. Zaten yapımı sırasında kavrulan leblebinin o nefis tadını emin olun her lokmanızda alacaksınız. Karşınızda nefis tadı ve tam ölçüsüyle leblebi helvası tarifi!

Leblebi Helvası Tarifi’nin Videolu Yapılışı:

İçindekiler

 • 150 gram sarı leblebi
 • 170 gram toz şeker, 1 su bardağı dolusu+2 silme yemek kaşığı kadar
 • 300 ml su, 1.5 su bardağı
 • 100 gram tereyağı

Leblebi Helvası Tarifi’nin Yapılışı

1- Öncelikle mutfak robotuna 150 gram sarı leblebiyi alıp toz hale gelene kadar çekin. Çektiğiniz leblebiyi eleyerek uygun bir kaba alın.

2- Eleğin üzerinde kalan irice parçaları tekrar robota alıp çektikten sonra tekrar eleyin. Bu adımı iri parçalar kalmayana kadar devam ettirin.

3- Helvanın şerbeti için 170 gram toz şekeri ve 300 mililitre suyu uygun bir sos tenceresine alarak şeker eriyene kadar karıştırarak şerbeti kaynatın. Ardından şerbeti ocağın başka bir gözüne alıp altını en kısık ateşe ayarlayın.

4- Helvayı kavuracağımız tavaya 100 gram tereyağını alıp eriterek kızdırın. Kızan yağın üzerine tamamen incecik çektiğiniz leblebi ununu ekleyerek kavurmaya başlayın.

5- Leblebi zaten yapım aşamasına kavrulduğu için un helvası ya da irmik helvası kadar kavrulmaya ihtiyaç duymuyor. Leblebi ununu renginden birkaç ton daha koyu olana kadar kavurmanız yeterli.

6- Orta ateşte ortalama olarak karıştırarak leblebi ununu 10 dakika kadar kavurun. Un renk olarak videodaki renge geldiğinde hala ağır ağır kaynamakta olan şerbeti alıp yavaşça kavurduğunuz una ekleyin.

7- Bu adımda dikkatli olun şerbet çok fazla sıçrayarak yanmalara neden olabilir.

8- Ardından şerbeti helvaya yedirip, helva tavanın yüzeyine yapışmayacak kolayca üzerinde toplanacak kıvamı yakalayana kadar karıştırarak pişirmeye devam edin.

9- Ve helva macun kıvamını alıp rahatça tavanın yüzeyinde toplanır hale geldiğinde ocağın altını söndürüp üzerine havlu kağıt serdikten sonra tencerenin kapağını kapatıp en az 20 dakika demlenmeye bırakın.

Ve demlenen iyice şişen helvayı ister kaşıkla isterseniz benim gibi dondurma kaşığıyla servis tabağınıza dizebilirsiniz. İşte şu ana kadar yediğiniz tüm helvaları unutturacak leblebi helvasını hazırlamak bu kadar kolay. Kusursuz ölçüsü tam tadı ve yağıyla bu helvayı kesinlikle denemelisiniz.

Leblebi Helvası Tarifi’nin Fotoğraflı Yapılışı:


Leblebi Helvası Tarifi

tarif sokağı
Klasik un ya da irmik helvasını kesinlikle geride bırakacak lezzete sahip leblebi helvasını daha önce denemiş miydiniz? Tam tutan ölçüsü ve kusursuz tadıyla bu helvayı denediğiniz an şu ana kadar helva yememişim ben demeniz bile an meselesi. İşte nefis tadıyla leblebi helvası tarifi karşınızda!
Hazırlama Süresi 15 dakika
Pişirme Süresi 15 dakika
Toplam Süre 30 dakika
Kategori Şerbetli Tatlılar
Mutfak Türk Mutfağı
Porsiyon 6
Kalori 350 kcal

Malzemeler
  

 • 150 gram sarı leblebi
 • 170 gram toz şeker, 1 su bardağı dolusu+2 silme yemek kaşığı kadar
 • 300 mililitre su, 1.5 su bardağı
 • 100 gram tereyağı

Talimatlar
 

 • Öncelikle mutfak robotuna 150 gram sarı leblebiyi alıp toz hale gelene kadar çekin. Çektiğiniz leblebiyi eleyerek uygun bir kaba alın.
 • Eleğin üzerinde kalan irice parçaları tekrar robota alıp çektikten sonra tekrar eleyin. Bu adımı iri parçalar kalmayana kadar devam ettirin.
 • Helvanın şerbeti için 170 gram toz şekeri ve 300 mililitre suyu uygun bir sos tenceresine alarak şeker eriyene kadar karıştırarak şerbeti kaynatın. Ardından şerbeti ocağın başka bir gözüne alıp altını en kısık ateşe ayarlayın.
 • Helvayı kavuracağımız tavaya 100 gram tereyağını alıp eriterek kızdırın. Kızan yağın üzerine tamamen incecik çektiğiniz leblebi ununu ekleyerek kavurmaya başlayın.
 • Leblebi zaten yapım aşamasına kavrulduğu için un helvası ya da irmik helvası kadar kavrulmaya ihtiyaç duymuyor. Leblebi ununu renginden birkaç ton daha koyu olana kadar kavurmanız yeterli.
 • Orta ateşte ortalama olarak karıştırarak leblebi ununu 10 dakika kadar kavurun. Un renk olarak videodaki renge geldiğinde hala ağır ağır kaynamakta olan şerbeti alıp yavaşça kavurduğunuz una ekleyin.
 • Bu adımda dikkatli olun şerbet çok fazla sıçrayarak yanmalara neden olabilir.
 • Ardından şerbeti helvaya yedirip, helva tavanın yüzeyine yapışmayacak kolayca üzerinde toplanacak kıvamı yakalayana kadar karıştırarak pişirmeye devam edin.
 • Ve helva macun kıvamını alıp rahatça tavanın yüzeyinde toplanır hale geldiğinde ocağın altını söndürüp üzerine havlu kağıt serdikten sonra tencerenin kapağını kapatıp en az 20 dakika demlenmeye bırakın.
 • Ve demlenen iyice şişen helvayı ister kaşıkla isterseniz benim gibi dondurma kaşığıyla servis tabağınıza dizebilirsiniz. İşte şu ana kadar yediğiniz tüm helvaları unutturacak leblebi helvasını hazırlamak bu kadar kolay. Kusursuz ölçüsü tam tadı ve yağıyla bu helvayı kesinlikle denemelisiniz.
Etiket leblebi helvası, leblebi helvası nasıl yapılır, leblebi helvası tarifi, leblebi helvası tarifi nasıl yapılır, leblebi helvası tarifinin yapımı, leblebi helvasının yapılışı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recipe Rating