Limonlu Suyun Faydaları ve Zararları, Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Güçlü bir C vitamini deposu olan limon, aynı zamanda B vitamini, fosfor, protein, karbonhidratlar gibi birçok zengin içeriğe sahip bir besin. Faydalarının yanında kilo vermeyi de destekleyen limon, sofraların vazgeçilmez parçası olarak karşımıza çıkıyor. İşte limonlu su içmenin faydaları…

Gıdaların vücudumuz üzerinde birçok etkisi bulunuyor. İçerdikleri vitamin ve mineral sayesinde vücut sağlığımızı koruyarak hastalıklara karşı dirençli olmamızda önemli rol oynayan çoğu besin arasında, sofralarda eksik olmayan limon da bulunuyor. 

Güçlü bir C vitamini deposu olan limon; B vitamini, fosfor, protein, karbonhidratlar gibi birçok zengin içeriğe sahip bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Limon aynı zamanda kilo vermeyi de destekliyor. Formda kalmak veya kilo vermek isteyen çoğu kişi limonlu su içmeyi tercih ediyor.

Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Limonlu su zayıflatır mı en çok merak edilen konulardan birisi. Sabahları uyanınca aç karnına limonlu su içmek bireylerin zayıflama diyetlerinde kullandığı bir yöntemdir.

Limon bireylerin günlük beslenmesinde sıklıkla tükettiği bir besin maddesidir. Yemeklerin içerisine çorbalara ve özellikle salatalara eklenen limon günlük su tüketimi az olan bireylerin suyun aromasını ve tadını değiştirerek su tüketimini arttırmak için kullanabildiği güçlü bir antioksidandır.

Sabahları Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Sabahları aç karnına limonlu su içmek bireylerin zayıflama diyetlerinde kullandığı bir yöntemdir. Tek başına etkili olduğu kesinlikle söylenemez.

Ancak mide asidetesini etkileyerek vücut ph’ını etkilemektedir. İçeriğindeki güçlü C vitamini ile bağışıklık güçlendirici besinler arasında yer almaktadır.

Gece yatmadan limonlu su içmek ise vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcıdır. Zayıflama diyetlerinde yeterli ve dengeli beslenen bireylerin spor yaparak sağlıklı bir kilo verme sürecindeyken limonlu su yağ yakımına yardımcı olmaktadır.

Tek başına limonlu suyun zayıflamaya etkisi yoktur. Ancak düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı bir zayıflama diyetindeyken kilo verme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir.

Gün içerisinde şişkinlik ödem problemleri yaşayan bireylerin 1 litre su içerisine 1 adet limon, birkaç sap maydanoz, 2-3 adet karanfil, bir parça kök zencefil ilave ederek tüketmesi hem ödem atmaya hem kilo vermeye yardımcıdır.

Limonlu Zayıflamaya Yardımcı Tarçınlı Çay Tarifi

1 litre su içerisine 1 demet maydanoz, 2 adet kabuk tarçın, 1 adet elma ve 1 adet limon ekleyerek kaynamaya bırakınız kaynadıktan sonra kısık ateşte 5 dk daha kaynadıktan sonra ılık olarak tüketebilirsiniz. Afiyet Olsun!

Bu çay hem ödem atmanızı hem uzun süreli açlıklarınızın önüne geçerek kilo kontrolüne yardımcı oalcaktır.

Limonlu Suyun Faydaları

Limon suyunun belli başlı faydaları şunlar:

Limon suyunun mucizelerinden faydalanmak için, sabahları güne bir bardak ılık suyun içine sıktığınız yarım limon suyu ile başlayın.

Limon PH-Alkalin seviyesini dengeler.

Kronik hastalıklarla savaşmak için vücuttaki alkalin dengesini korumak çok önemli. Limon asit içermesine rağmen, tüketildiğinde vücudun alkalize olmasına yardımcı oluyor.

Limon suyu bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

C vitamini açısından çok zengin olan limon, aynı zamanda bağışıklık ve sindirim sistemlerinin düzenli çalışmasına, vücudun kanserle savaşmasına ve yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcı…

Limon suyu boğaz ağrısını giderir.

Ilık limonlu su içmek, soğuk algınlığı ve gripten doğabilecek boğaz ağrılarına ve farenjite iyi gelir.

Limon suyu karaciğere iyi gelir.

Karaciğerde bulunan sindirim enzimleri, limonlu su sayesinde harekete geçer ve ayrıca kanın oksijen durumunu dengelemesini de sağlar.

Limon suyu kanı temizler.

Limon suyu vücudun kandaki toksinleri temizlemesine yardımcı oluyor.

Limon suyu kan şekerini dengeler.

Limon suyu içerisinde bulunan asit, besinlerin kan şekeriniz üzerindeki etkilerini hafifletiyor.

Limon suyu kalori alımını azaltır.

İçerdiği pektin lifler sayesinde açlık hissini, toksinleri attırarak kalori alımını azaltır ve kilo alımınızı yavaşlatır. Çünkü genel olarak alkali besinleri daha çok tüketmek, daha hızlı zayıflatır.

Limon suyu harika bir idrar söktürücüdür.

Vücudu temizleyip, toksinlerden kolayca arındırılmasını sağlar. Bu sayede, idrar yolunuz sağlığını korur ve vücunuzdaki zararlı maddelerin atımını kolaylaştırmış olursunuz. Aynı zamanda kabızlığa da iyi gelir.

Böbrek taşı oluşumunu engeller.

Limonlu su, vücuda yeni su kazandırır ve ve idrarı sulandırır. Bu sayede böbrek taşı oluşumunu da engeller.

Limon suyu sindirime yardımcıdır.

Taze limon suyu böbrekleri ve sindirim sistemini temizliyor. Vücudun toksinleri atmasına yardımcı oluyor. Gut hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

Kemik erimesini durdurur.

Limon suyunun içinde bulunan C vitamini vücudun kalsiyumu absorbe etmesine ve dolayısı ile kemik erimesi ile savaşmaya yardımcı oluyor.

Bebeklerin kemik gelişimine yardımcıdır.

İki yemek kaşığı taze sıkılmıs limon suyu, suyla karıştırılarak hamilelikte içildiğinde, bebegin kemik gelişimine yardımcı oluyor.

Limon suyu cildinizi temizler.

C vitamini kırışıklığınıza ve siyah noktalarınıza iyi gelir, kandaki toksinleri temizler. Sabahları içtiğiniz ılık suyun etkisini arttırmak adına, limon suyunu doğrudan cildinize de sürebilirsiniz.

Limonlu Suyun Zararları

Genel olarak bir zararı olmasa da aşırı limon tüketmeniz durumunda reflü ya da mide yanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri’ne göre sitrik asit diş minelerinizi aşındırabildiğinden limon suyunu pipetle içmenizde fayda var.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir