Lokanta Usulü Altın Sarısı Mercimek Çorbası Tarifi

Lokanta usulü altın sarısı bir mercimek çorbasını kim sevmez ki? Üstelik bu sarılıktaki bir çorba hem sizin taramanızdan hem de sevdikleriniz tarafından emin olun çok beğenilecek. Yapımı oldukça kolay olan mercimek çorbası bu tarifle hem daha lezzetli hem daha sarı bir renge kavuşacak.

Mercimek çorbası genel itibariyle sadece mercimek kullanılarak yapılsa da lezzet ve kıvam açısından sizler de benim gibi hem havuç hem patates kullanabilirsiniz. Üstelik kolaylığının yanı sıra oldukça da doyurucu ve her yemeğin yanına yakışır olması mercimek çorbasını denemeniz için gereken nedenlerden. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri tarifime alayım!

Tarifin videosu için;

İçindekiler

  • 1 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1 orta boy soğan
  • 1 orta boy patates
  • 1 orta boy havuç
  • 1 yemek kaşığı dolusu un
  • Zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 7 su bardağı kaynar su
  • Tuz

Altın Sarısı Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

1- Öncelikle uygun bir tencereye 5-6 yemek kaşığı kadar zeytinyağını alıp kızdırın.

2- Ardından 1 orta boy piyazlık doğranmış soğanı ekleyip kavurmaya başlayın. Soğanı 4-5 dakika karıştırarak kavurduktan sonra 1 orta boy ince ince daire dilimler şekilde doğradığınız havucu ve 1 orta boy minik minik doğradığınız patatesi de ekleyin.

3- Havuç ve patatesi ekledikten sonra ara ara karıştırarak malzemeleri yaklaşık 7-8 dakika daha kavurun. Bu adımda da ara ara sebzeleri karıştırın ki soğanınız yanmasın.

4- Daha sonra 1 tepeleme yemek kaşığı unu ekleyin ve hızlıca karıştırın. Bu adımda un hemen tencerenizin tabanına yapışacaktır. Bunu önleme adına hızlıca malzemelerinizi karıştırın.

5- Ardından 1 su bardağı dolusu önceden yıkadığınız kırmızı mercimeği de hemen ekleyin.

6- Ve mercimeği ekledikten sonra yaklaşık 2-3 dakika daha kavurmaya devam edin. Son olarak 7 su bardağı kaynar suyun bir kısmını ekleyip unun çözülmesini ve suyun içinde dağılmasını sağalamak adına çorbayı karıştırın.

7- Ve kalan suyu da ekleyin. Bu adımda çorbamız rengini hafiften alacaktır. Ve 2-3 dakika karıştırarak çorbayı kaynatın.

8- Ardından kaynayan çorbaya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Çorbanın rengini daha arttırıp tam altın sarısı elde etmek için 1 çay kaşığı zerdeçalı bu adımda mutlaka ekleyin. tuzun ve zerdeçalın karışması için çorbayı karıştırıp tencerenin kapağını kapatın ve ocağın altını biraz kısın.

9- Bu adımda çorbayı yaklaşık 20 dakika pişmeye bırakın.

10- Son olarak 20 dakika sonra pişen çorbayı blenderla çekin. İçerisindeki havuç, patates, mercimek ve soğan parçaları kalmayana kadar bu adımı devam ettirin.

11- İsterseniz bu adım bittikten sonra çorbanın kıvamı size koyu gelirse kaynar su ekleyip bir taşım daha kaynatabilirsiniz. Ya da su eklemek yerine et suyu ya da tavuk suyuyla çorbanızı yapabilirsiniz.

12- Ben bu ölçüyle yaptığım mercimek çorbasının kıvamını yeterli bulduğumdan su eklemeye gerek duymuyorum.

13- Çorbanın porsiyonunu soracak olanlar varsa çorba yaklaşık 6 kişilik. Daha az ya da daha fazla yapmak istiyorsanız malzemeleri orantılı olarak azaltıp arttırabilirsiniz. Deneyecek olanlara da şimdiden afiyet olsun!

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir