Mis Gibi Kokusuyla; Damla Sakızlı Alaçatı Muhallebisi Tarifi

Alçatı’nın meşhur mis gibi kokulu, sakız gibi sünen muhallebisini evde de yapabilirsiniz desem? Üstelik alışılagelmiş muhallebilerden oldukça farklı ve bir o kadar lezzetli olan bu muhallebi hafif tadını ve sakız kıvamını doğruca damla sakızı reçinesinden alıyor.

Yüzyıllarca alternatif tıpta kullanılan damla sakızı reçinesiyle hazırlayabileceğiniz bu muhallebiyi dilerseniz damla sakızlı vanilinle de yapabilirsiniz. Fakat sizlere tavsiyem sizler için hazırlamış olduğum hem adımlara hem de ölçülere uymanız. Dilerseniz her yemeğim ardına bence çok yakışacak bu nefis tatlı tarifine geçelim.

Tarifin Videosu İçin;

İçindekiler

  • 500 mililitre süt
  • 1/2 su bardağı un
  • 75 gram tereyağı
  • 1 silme çay kaşığı ezilmiş damla sakızı
  • 1 su bardağından 2 parmak az toz şeker

Alaçatı Muhallebisi Tarifi’nin Yapılışı

1- Öncelikle uygun bir tencereye 75 gram tereyağını alın. Ve tereyağını eriyip kızana kadar karıştırın.

2- Ardından kızan tereyağının üzerine yarım su bardağı unu ekleyin. Ve unu kavurmaya başlayın.

3- Bu adımda unun rengi çok değişmeden de 500 mililitre sütü yani 2.5 su bardağı sütü azar azar ekleyerek topaklanan unu açın.

4- Sütü ekledikten sonra da mutlaka bir çırpma teli kullanmaya başlayın. Böylece un daha kolay dağılacaktır.

5- İlk eklediğiniz süt unla koyulaşınca sütün bir miktarını daha ekleyin ve çırpmaya devam edin. Sütü de üç adımda ekleyin.

Alaçatı Muhallebisi Tarifi’nin Fotoğraflı Yapılışı İçin Tıklayın:

6- Daha sonra 1 silme çay kaşığı ezilmiş damla sakızını ve 1 su bardağından 2 parmak eksik toz şekeri muhallebiyle ekleyin.

7- Bu adımda ekleyeceğiniz damla sakızını asla abartmayın. Yoksa muhallebiniz çok acı olur. Damla sakızını ve şekeri ekledikten sora tatlı koyulaşıp göz göz olana kadar da çırpmaya devam edin.

8- Benim gibi damla sakızı reçinesini ezerek kullanabilir ya da 1 paket damla sakızlı vanilin karışımı da kullanabilirsiniz. Damla sakızlı vanilin karışımını da büyük marketlerden kolayca temin edebilir, reçinesini de aktarlardan rahatça bulabilirsiniz.

9- Koyulaşan tatlı göz göz olunca ocağın altını kapatıp tatlıyı tezgaha alın. İlk sıcağı çıkınca da mikserle çırpmaya başlayın.

10- Bu adımda tatlıyı mikserle 7-8 dakika aralıksız çırpın. Kıvam olarak sakızımsı sünen bir muhallebi için çırpma adımı oldukça önmeli.

11- Son olarak çırpma işlemi bittikten sonra tatlıyı servis edeceğiniz bardaklara pay edin. Ve bardakları buzdolabına kaldırarak en az 2 saat dinlendirin. Ardından üzerine tarçın serpip tatlınızı servis edin.

Deneyen herkese afiyet olsun!

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir