Muzlu Chia Tohumlu Puding Tarifi

İçeriğinde şeker dahi bulunmayan bu tatlı sadece 2 malzemeyle yapılıyor. Üstelik sadece 2 malzemeyle yapılıyor oluşu bu tatlıyı hemen hazırlamanızı sağlayacak. Diyette olanlar veya sağlıklı tatlı tarifi arayanlardansanız bu tarif tam da size göre! Chia tohumunun doyurucu ve besleyici özellikleri, lif oranı en yüksek olan meyvelerden birisi olan muzla birleşiyor.

Ve karşınızda sadece 2 malzemeyle hazırlanan üstelik bir o kadar da tok tutan şekersiz chia tohumlu muzlu puding tarifi!

İçindekiler

  • 1 adet olgun muz
  • 1 çay kaşığı vanilya (isteğe bağlı)
  • 50 gr (1/4 su bardağı + 1 yemek kaşığı) Chia Tohumu

Muzlu Chia Tohumlu Puding Nasıl Yapılır?

1- Muzu soyun ve bir karıştırma kabında ezin. Vanilyayı da muza ekleyin ve çırpın.

2- Chia tohumlarını ekleyin ve birleşene kadar iyice çırpın.

3- Karışımı yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletin. Chia tohumu bu süre zarfında jelleşecektir. Jelleşmeyi önlemek için düzenli olarak karışımı karıştırın.

4- Puding koyulaştıktan sonra karışımı eşit boyuttaki kavanozlara veya kaplara aktarın. Deneyecek olanlara da şimdiden afiyet olsun!

Notlar

  • Tatlıyı kapağı kapanabilecek küçük bir kavanoza koyduysanız 2 gün kadar buzdolabında, ağzı kapalı olarak bekletebilirsiniz.
  • Chia tohumu miktarını istediğiniz pudingin kıvamına göre değiştirebilirsiniz.
  • Daha sıvı bir puding tercih ederseniz, 3 yemek kaşığı chia tohumu kullanabilir ya da biraz süt ekleyebilirsiniz.

Kremsi bir görünüm için muzu robottan çekebilir veya daha iri parçalar için daha az ezebilirsiniz.

Tatlının daha çabuk hazırlanması adına 3-4 yemek kaşığı süte chia tohumlarını ekleyerek mikrodalgada birkaç saniye hafifçe ısıtın. Chia tohumları daha sıcak bir ortamda daha hızlı şişer.

Pudingin koyulaşması için gereken süre, esas olarak bileşenlerin sıcaklığına bağlı olarak değişebilir. Soğuk süt kullanıyorsanız, tohumların şişmesi daha uzun sürebilir. Bu yüzden muzunuz oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Ya da 3-4 yemek kaşığı sıcak süt kullanın.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir