Nefis İtalyan Dondurması; Meyveli Parfe Tarifi

Dondurmayı aratmayan nefis tadıyla parfe tarifi sıcak günlerde sizi serinletmeye geldi. İtalyanın sevilen tatlılarından olan parfeyi bu tarifte sizler için çeşitli meyvelerle hazırladık. Kremanın ve krem şantinin ortaya çıkardığı parfe yapım olarak da oldukça basit olmasıyla sadece 10 dakikanızı alacak.

Dilerseniz benim eklediğim meyveleri birebir ekleyebilir ya da dilediğiniz meyveleri de ekleyebilirsiniz. Dilerseniz hemen tarife geçelim ve hemen kolları sıvayalım!

Tarifin videosu için;

İçindekiler

  • 1 paket krem şanti + çırpmak için yarım su bardağı süt
  • 1 kutu sıvı krema
  • 3.5 yemek kaşığı toz şeker
  • 250 gram çilek
  • 2 orta boy şeftali
  • Yarım paket burçak bisküvi
  • 1 avuç küçük küçük kırılmış fındık
  • 1 avuç damla çikolata

Parfe Nasıl Yapılır?

1- Meyveli parfe yapmak için 1 kutu sıvı krema karıştırma kabına alınır. Krema koyulaşana kadar mikserle çırpılır. Krema koyulaşıp miktarının iki katına çıkana kadar yaklaşık 4-5 dakika çırpılır.

2- Ardından 1 paket yarım su bardağı sütle çırpılmış ve 10 dakika buzdolabında dinlendirilmiş krem şanti de kremaya eklenir.

3- Krem şanti de eklendikten sonra kremayla iyice karışması için mikserle 1-2 dakika çırpılır.

4- Ardından 3. 5 yemek kaşığı toz şeker de eklenir ve çırpılmaya devam edilir.

5- Daha sonra 1 avuç küçük küçük kırılmış fındık 1 avuç damla çikolata kabukları soyulmuş ve küp küp doğranmış 2 orta boy şeftali 250 gram şeftali boyutunda doğranmış çilek ve yarım paket küçük küçük kırılmış burçak bisküvi de eklenir.

6- Malzemelerin karışması için krema krem şanti karışımı alttan üste doğru alınarak spatulayla karıştırlır. İsterseniz böğürtlen veya ahududu ekleyebilir şeftali eklemeyebilirsiniz.

7- Krema malzemelere iyice yedirildikten sonra parfe şeklini vereceğimiz kalıba alınır. Bu adım için baton kek kalıbı kullanabilirsiniz.

8- Krema kalıba alındıktan sonra üzeri bastırılarak düzleştirilir. Kremanın içinde hava kabarcığı olmaması için bastırarak yüzeyini düzleştirmeyi unutmayın.

9- Meyveli parfemiz dondurucuda 3-4 saat soğutulur. 3-4 saatin üzerini aşmamaya çalışın yoksa buz tutup donacaktır. Bir gün öncesinden yapacaksanız, servis etmeden önce çıkartıp 1 saat kadar çok sıcak olmayan bir odada bekletmenizi öneririm.

Yaz aylarında afiyetle tüketeceğiniz dondurmayı aratmayan meyveli parfemiz hazır.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir