Orijinal Hatay Künefesi Nasıl Yapılır?

Tel tel açıldıktan sonra bolca tereyağıyla harmanlanan tel kadayıflar, özel künefe peyniri olarak da bilinen tuzsuz Antakya peyniri, ateşle temasında çıtır çıtır kızaran kadayıf telleri…

Tarifinde yer alan bunca güzellik sizce hangi tatlıda var? Tabii ki şerbetli tatlıların Tel tel açıldıktan sonra bolca tereyağıyla harmanlanan tel kadayıflar, özel künefe peyniri olarak da bilinen tuzsuz Antakya peyniri, ateşle temasında çıtır çıtır kızaran kadayıf telleri… Tarifinde yer alan bunca güzellik sizce hangi tatlıda var?

Tabii ki şerbetli tatlıların en nefislerinden olan künefede! Hatay orijinli olmasına rağmen her şehirde hatta her kebapçının menüsünde bulabileceğinizi söylesek yanılmış olmayız! Bu kadar hızlı bir şekilde, çok geniş alana yayılmış olması elbette de lezzetinin güzelliğinden.

Künefe Yapımında Hangi Peynirler Kullanılır?

Bu soru belki de evde künefe yapmak isteyenlerin en çok soracağı sorulardan birisi olacaktır. Çünkü künefe yapımında kullanılan tuzsuz Antakya peyniri (künefe peyniri) çoğu yerde kolayca bulunmamakta.

Künefe yapımındaysa başlıca eriyebilen ve tuzsuz ya da az tuzlu peynirlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu peynirler başlıca dil peyniri, çeçil peyniri, Urfa peyniri, Antep peyniri ve lor peyniridir. Bu peynirlerin dışında elbette Türkiye’nin peynir çeşitliliği göz önünde bulundurulunca daha fazla peynir kullanılabilmekte. Fakat sıralamış olduğumuz bu peynirler sıkça Antakya peyniri dışında kullanılan peynirlerdir.

İçindekiler

  • 300 gram tel kadayıf 
  • 150 gram tereyağı 
  • 200 gram tuzsuz antakya peyniri (ya da dil peyniri) 

Şerbeti İçin:

  • 2 su bardağı toz şeker 
  • 2 su bardağı su 
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Püf Noktalarıyla Evde En İyi Künefe Nasıl Yapılır?

1- Sıcak künefenin üzerine gezdireceğiniz soğumuş şerbeti hazırlamak için; toz şeker ve suyu tencereye alın.

2- Ocağa aldığınız şerbet karışımını aralarda karıştırarak kısık ateşte kaynatın. Yaklaşık 20-25 dakika kadar kaynayan ve kıvam alan şerbete limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alın. Soğuması için bir kenarda bekletin.

3- Tel kadayıfı geniş bir kaba alın. Elinizle tel tel açıp küçük parçalar haline getirin. Erittiğiniz tereyağını kattıktan sonra kadayıf tellerini açmaya devam ederek tereyağını kadayıflara yedirin.

4- Pişirme işlemini gerçekleştireceğiniz küçük boy yuvarlak tepsileri ya da tavayı tereyağıyla yağlayın. Tereyağlı kadayıf karışımının yarısını pişirme tepsisinin tabanına bastırarak döşeyin.

5- Suyunu süzdürdükten sonra rendelenmiş tuzsuz Antakya peynirini kadayıfların üzerine boşluk kalmayacak şekilde serpiştirin.

6- Kalan tereyağlı kadayıf karışımıyla peynirlerin üzerini bastırarak kaplayın.

7- Künefe tepsilerini ocağın üzerine alın. Tepsiyi ocak üzerinde gezdirerek künefeyi kısık ateşte pişirin.

8- Taban kısmı renk alan künefeyi, geniş bir tabak yardımıyla ters çevirerek tekrar ocağa alın. Aynı şekilde pişirerek diğer tarafının da kızarmasını sağlayın.

9- Ocaktan almak üzere olduğunuz nar gibi kızaran künefenin üzerine ılık şerbeti gezdirdikten sonra ocaktan alın.

10- Kısa bir süre dinlenen ve şerbetini çeken künefeyi, dilimledikten sonra arzuya göre sıcak ya da ılık olarak sevdiklerinizle paylaşın.

Künefe Tarifinin Püf Noktaları

1- Künefe hazırlamadan önce tel kadayıfı derin dondurucuda bekletirseniz kolaylıkla kırılacak ve tel tel ayrılacaktır.

2- Şeker suda eridikten sonra şerbet kıvamına gelmesi için uzun süre kısık ateşte kaynamalıdır. Şerbetin olup olmadığını anlamak için; kaşığa aldığınız karışımı döktüğünüzde damlamamalı, kaşıktan ip gibi aralıksız olarak süzülmelidir.

3- Künefeyi sulandırmaması için taze ve tuzsuz olarak satılan künefe peynirinin suyunu sıkarak süzün. Sonrasında künefe yapımında kullanın.

4- Künefeyi ocak üzerinde döndürerek, yakmadan, kısık ateşte pişirmeye dikkat edin.

5- Şerbet oda sıcaklığında soğumuş ve dinlenmiş, ocaktan alınan künefe sıcak olmalıdır.

6- Peynirlerin üzerini boşluk bırakmayacak şekilde kadayıflarla kaplamaya özen gösterin. Aksi takdirde künefenin üzerinde yanıklar oluşacaktır.

Künefe Pişirme Önerisi

Künefeyi pişireceğiniz tepsi ısıyı eşit olarak dağıtması için mümkünse bakır olsun. Arzuya göre künefeyi orta boy bir tepside hazırlayıp tek seferde fırında pişirin.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir