Pamuk Gibi Yumuşacık Etli Nohut Yemeği Tarifi

Her evin tenceresini bir kez dahi olsa tıngırdatmıştır bu yemek. Sıcacık evi, anne elininin lezzetini hatırlatır hepimize. Misler gibi kokusu da hep mutlu eder insanı. Hazırlaması da çok pratiktir üstelik. Bitkisel protein kaynaklarının en başında olan nohut, kuşbaşı et ve salça… Bu üçünün yanına bolca baharat, biraz ekşilik katmak için de limon suyu ekleniyor. Suyuna ekmek banılan, yaz-kış afiyetle yenen en mevsimsiz ve en lezzetli ev yemeği çıkıyor ortaya.

Pilavın kadim dostu olan bu güzelliği akşam yemeğinize taşımak, bir tabağıyla tam anlamıyla doyma hissini yaşatan etli nohut yemeği tarifimize davetlisiniz. Vaktiniz olmadığı günlerde en şahane kurtarıcılarınızdan biri olacağına da eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Tarifin Videosu İçin;

İçindekiler

  • 300 gram orta yağlı dana kuşbaşı
  • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 6 su bardağı önceden haşlanmış nohut
  • 1 su bardağı nohutun haşlama suyu
  • 4 su bardağı kaynar su
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırımızı pul biber

Etli Nohut Yemeği Tarifi’nin Yapılışı

1- Öncelikle uygun bir tencereye 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin ve kızdırın. Ardından kızan sıvı yağın üzerine 300 gram orta yağlı dana kuşbaşını ekleyin. Ve eti rengi dönene kadar karıştırarak kavurun.

2- Bu adımda etin tüm yüzeyini pişirin ki suyunu çok salmasın. Ve etin daha yumuşak olması adına bu adımda eti 20 dakika nohutları eklemeden önce pişirin.

3- Tencerenin kapağını kapatarak bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. 20 dakika sonra 1 yemek kaşığı domates salçasını ekleyin ve karıştırarak kavurun.

4- Daha sonra 1 adet orta boy yemeklik doğranmış kuru soğanı da ekleyip kavurun. Bu iki adım da ortalama 6-7 dakika sürmeli.

5- Sonrasında 6 su bardağı haşlanmış nohutu ekleyin. Bu adımda ekleyeceğiniz nohutu benim gibi bir gece öncesinden suda bekletip ardından 40 dakika tek başına haşlamanız nohutun daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar.

Etli Nohut Yemeği Tarifi’nin Fotoğraflı Yapılışı İçin Hemen Aşağıdaki Görsele Tıklayın!↙️

6- Nohutunuzu haşlarken düdüklü tencere kullanacaksanız haşlama süreniz 20 dakikaya inecektir. Daha pratik olması adına düdüklü tencerede nohutu haşlayabilirsiniz.

7- Ardından nohutu da ekleyince biraz karıştırın. Tüm malzemeler birbirine karışsın.

8- Daha sonrasındaysa 1 su bardağı nohutun haşlama suyundan ve ekstra olarak 4 su bardağı kaynat suyu ekleyin.

9- Ve yemek kaynayana kadar birkaç dakika karıştırın. Son olarak 1 çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biberi de ekleyin ve son kez karıştırın.

10- Ardından tencerenin kapağını kapatıp etli nohut yemeğini yaklaşık 30-40 dakika arasında pişirin.

Son olarak pişen yemeğinizi sıcak olarak sevdiklerinize ikram edin. Ellerinize sağlık!

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir