Agar Agar Nedir? Agar Agar Zararlı Mı? Ne İşe Yarar?

Agar Agar Tozu: Bitkisel Kökenli Jelatindir

Agar agar tozu kırmızı deniz yosununun özel işlemlerle ayrıştırılmasıyla elde edilir. Bu toz bitkisel kökenli jelatin olup vegandır. Sıkça yemeklerin, tatlıların yapımında kıvam arttırıcı olarak kullanılır. Özel bir kokuya ve tada sahip değildir. Yapımında yaygın olarak Pasifik kırmızı deniz yosunu yer edinmiştir.

Agar agar helal olup yaygın bir şekilde jelatinin kullanılmadığı müslüman ülkelerde kullanılmaktadır. Son zamanlarda popülerleşen bir Japon tatlısı olan “Yağmur Damlası Tatlısı”nın yapımında kullanılmıştır. Ünlü bir Japon şefin hazırladığı bu tatlı bekledikçe yok olma özelliğiyle oldukça popüler hale gelmiştir. Yazımızda agar agarla ilgili tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Fotoğrafın Kaynağı: hurriyet.com.tr

Agar Agar Tozu Nedir?

Agar agar tozu ya da kısa adıyla agar tozu beyaz, sarı tonlarında, toz biçiminde olan bir kıvam artırıcıdır.

Bitkisel jelatin olarak adlandırılan agar agar sığır jelatininin kullanıldığı tüm işlemlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Kırmızı deniz yosunlarından üretilen agar agar tozu, sığır ya da domuz jelatiniyle karıştırılmamalıdır. Tamamen bitkisel kökenli olduğundan hem helal hem de vegandır.

Özellikle tatlılarda ve pastalarda kullanılarak, tatlının yapısını daha da parlattığı gibi kıvamını da arttırır. Ayrıca diş hekimleri diş kalıpları çıkartmakta agar agar kullanır.

Fotoğrafın Kaynağı: ekadin.org

Agar Agar Tozu Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

 • Agar agar tozunun ilk zararı da her şey de olduğu gibi çok kullanımdan kaynaklanır. Ölçüsünü ve miktarını abartmadığınız sürece rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 • Agar agar fazla kullanıldığında birçok koyulaştırıcı madde gibi bağırsaklara zarar verir. Olumsuz bağırsak etkileri arasında öncelikle ishal olma durumu yaşanır.
Fotoğrafın Kaynağı: kooplog.com

Agar Agar Tozunun Faydaları

 • Tüm koyulaşırıcı maddeler yerine kullanıldığından oldukça iyi bir alternatiftir.
 • Özellikle sağlam yapısı sayesinde jöle yapımında sıkça şefler agar agara başvurur. Bitkisel kökenli oluşundan ötürü veganlar ve vejeteryanlar için en iyi alternatiftir.
 • Agar agarın kullanımında ölçüsüne mutlaka dikkat edilmelidir. Her besinin fazla tüketilmesi nasıl zararlıysa agar agarın da fazla tüketilmesi zararlıdır.
 • Hakkında bilimsel çalışmalar yapılmamış olsa da yemekten önce tüketimi, mideyi şişireceğinden az yemeye sevk edeceği iddia edilmektedir. Mutlaka bu yöntemi denemeden önce bir diyetisyene ya da uzmana danışmayı unutmayın. Sağlığınız açısından bu noktaya mutlaka dikkat edin.

Agar Agar Tozu Helal Sertifikalı Mıdır?

Agar agar tamamen bitkisel kökenli olduğundan dolayı helaldir. Bu hususa dikkat edenlerdenseniz, agar agarı gönül rahatlığıyla koyulaştırma işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Türkiye de satışı bulunan agar agar tozunu evde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanımı jelatinin kullanımından bazı noktalarda farklılık göstermektedir. Yazımın aşağı kısmını da okuyarak ağar agarın kullanımı detaylıca inceleyebilirsiniz.

Fotoğrafın Kaynağı: yemektekeyifvar.com

Agar Agar Tozu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Agar agar jelatine alternatif olarak her şey de kullanabilirsiniz. Bu tozun yerine ne kullanabiliriz derseniz, jelatini kullanabilirsiniz. Gıdaların dayanıklılığını ve yoğunluğunu artırmak için kullanılan stabilizatörler arasında agar agar tozu da yer alır.

Krem peynirlere, dondurmalara, süte, yoğurda, pasta şekerlerine, lokumlara, süs jellerine, karamellere, jelibonlara, kurabiyelere, konserve etlere, hazır çorbalara, enerji verici ürünlere bu amaçla eklenebilmektedir. Ne kadar yoğurtta, peynirlerde konserve etlerde kullanımı tahşiş olarak kabul edilse de güvenilir firmalardan bu adımda alım yapmak en mantıklısıdır.

Agar Agar Nasıl Kullanılır

Fotoğrafın Kaynağı: carlroth.com
 • Özellikle tatlılarda kıvam verici olarak kullanılan agar agar tozu jelatinden bazı noktalarda farklı uygulama adımları istemektedir.
 • Öncelikle kıvamını arttırmak isteyeceğiniz ürünün miktarını göz önünde bulundurun. Eğer sütlü bir tatlı yapıyorsanız, kullanacağınız sütün bir miktarını uygun bir tencereye alın. Ve agar agar tozundan bir ölçek ekleyin.
 • Sütü orta ateşteki ocakta çırpmaya başlayın ama kaynama noktasına dikkat edin. Genellikle agar agar tozu paketinden ölçü kaşığı çıkmaktadır. Eğer ölçü kaşığınız yoksa bir tatlı kaşığını ölçü kaşığınız olarak kullanın.
 • Isınan sütlü karışımı ocaktan alın ve tatlınıza ekleyin. Son kez çırparak agar agarlı süt karışımını tüm malzemelerinizle karıştırın. Tatlınızı buzdolabında agar agar tozu etkisini gösterip koyulaştırana kadar bekletin.
 • Kullanım aşamasında belirttiğim süt miktarını 1 tatlı kaşığı agar agar için 200 mililitre olarak hesaplayın. Yani tatlınızda 1000 mililitre (1 Litre) süt kullanıyorsanız kullanacağınız agar agar tozu 5 tatlı kaşığı olmalı. Ve tekrar 1000 mililitrelik bir tatlı yapacağınızı varsayarak, 5 tatlı kaşığı agar agar tozunu sütünüzün bir kısmıyla açarak kullanın.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir