Kajun (Patates) Baharatı Nedir? Kajun Bahartı Nasıl Yapılır ve Nerelerde Kullanılır?

Dünya mutfağında yaygın olarak kullanılan Kajun baharat karışımı, Türkiye’de ise çoğunlukla “patates baharatı” olarak kullanılmaktadır.

Evet, son dönemlerde patates kızartmaları, tavuk, balık ve sosis gibi birçok üründe sos olarak kullanılan kajun baharatının yapımı birçok kişi tarafından da merak ediliyor.

Hazır yemek ürünlerinin tüketildiği pek çok restoranda kızartmaları lezzetlendirmek için kullanılan bu baharat aynı zamanda görsel sunumu da ön plana çıkarıyor.

Kajun Baharatı Nasıl Saklanır?

Hazırladığınız baharat karışımını, güneş almayan ve çok sıcak olmayan bir ortamda cam bir kavanozda rahatlıkla aylarca saklayabilirsiniz. Önemli olan baharat karışımını belirttiğim ideal koşullarda saklamış olmanız. Ve en önmeli noktaysa evde kajun baharatı yapacaksanız, kullanacağınız tüm malzemeleri özenli olarak seçmek.

Kullanacağınız malzemelerin son kullanım tarihini ve kalitesine göre saklama süresi oldukça uzayacaktır. Saklama süresi ortalama olarak sizlere tavsiyem 3 aydır.

Zaten baharat karışımının yapımında kullanılan birçok malzeme rahatlıkla temin edilebilecek ürünler. Bu yüzden baharat karışımınız bittikçe yapmak en sağlıklı yol olacaktır.

Kajun (Patates) Baharatı İçersinde Nerler Vardır? Evde Kajun Baharatı Tarifi

  • 2 yemek kaşığı sarımsak tozu
  • 2 yemek kaşığı soğan tozu
  • 2 yemek kaşığı kekik
  • 1 yemek kaşığı kuru fesleğen
  • 4 yemek kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 yemek kaşığı kimyon
  • 1 yemek kaşığı karabiber
  • 1 yemek kaşığı tuz

Kajun Baharatının Püf Noktaları

Baharatın temel tatlarından birisi olan sarımsak tozu, baharatın asıl elemanıdır. Bu yüzden kullanacağınız sarımsak tozu miktarı oldukça önemli olmakla birlikte, kalitesi de bir o kadar önemlidir. Sizlere tavsiyem karışımda kullanacağınız sarımsak tozunu kendiniz yapmanız.

Bu yazının üzerine tıklayarak sizler için daha önceden hazırladığım sarımsak tozu nasıl yapılır adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Aynı şekilde karışımda kullanacağınız soğan tozu ve fesleğen miktarı da bir o kadar önemli olmakla birlikte, dikkat edilmesi gerekilen diğer önemli hususlardandır. Bu noktada fesleğeni abartarak tepeleme olarak eklemek, baharat karışımının tadını bozacaktır.

Karışımın içeriğinde yer alan baharatlardan sevmediğiniz bir baharat bulunuyorsa dilediğinizce çıkarabilirsiniz.

Fakat karışımın temel taşları olan kimyon, soğan tozu ve sarımsak tozunu çıkartmanız, kajun baharatı elde edememenize neden olur.

Kajun Baharatı Evde Nasıl Yapılır?

Tavuk, elma dilim patates, sosis ve balık gibi farklı kızartmalarda kullanılan kajun (patates) baharatını yapmak için, gerekli olan malzemeleri bir araya getirerek geniş bir kap içerisinde iyice karıştırmak yeterli.

Evet, sadece 5 dakika içerisinde hazırlanabilecek bu karışımdan maksimum lezzet alınabilmesi için malzemelerin tamamının çok iyi karıştırılması gerekiyor.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir