Çam Kozalağı Suyu Tarifi, Çam Kozalağının Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Çam Kozalağı Nedir?

Öyle ya da böyle, herkes bir şekilde çam kozalağı görmüş ve bu ilginç yapıya sahip olan meyveyi eline alıp muhteşem görünümünü incelemiştir. Son derece dekoratif görüntüsüyle çoğu zaman bir süs eşyası olarak da görülen çam kozalakları, çocukların el beceri ve koordinasyonlarının geliştirilmesi adına boyama ve diğer aktivitelerde kullanılabilecek türde malzemelerdendir.

Ayrıca kozmetik sektöründe de kendine yer bulan çam kozalağının birçok anlamda insan sağlığına faydalı bir ağaç meyvesi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Çam Kozalağı Nerede Bulunur?

Çam ağacı çeşitleri ve köknar ağacında yetişen kozalakları, bir tür meyve olarak niteleyebilmek mümkün. Odunsu yapıdaki bu meyveler, ilgi çekici görünümlerini simetrik bir dizilimi bulunan pullarına borçludur. Kozalağı oluşturan bu pullar, havadaki sıcaklık ve nem koşullarına göre açılıp kapanabilmektedir.

Bu doğrultuda, pikniğe gittiğinizde veya ormanda yürüyüş yaparken kozalakları inceleyerek pullarının durumuna göre ortamdaki nem hakkında fikir yürütebileceğinizi söyleyebiliriz. Buna göre nemli ortamda kozalağın pullarının içe doğru kapandıklarını ve nemden yoksun kuru ortamda ise pulların tam tersi yönde dışa doğru açıldıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Çam kozalağı kimi zaman bir yakacak olarak görülürken kimi zaman da çeşitli malzemelerle işlenerek dekor olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çam fıstığı olarak bilinen fıstık cinsinin de kozalakların içinden çıkarıldığını belirtmekte yarar var. Tüm bunların yanı sıra vitamin ve mineral bakımından zengin bir yapıda bulunan çam kozalaklarının tıbbi açıdan da faydaları olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

O halde gelin, kaynatılıp suyu tüketilebilen, öğütülebilen, çayı yapılabilen ve hatta reçel haline getirilebilen çam kozalağının insan sağlığına etkilerini birlikte inceleyelim.

Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?

Çam sakızı gibi doğa harikalarından biri olan çam kozalakları, ağaç türlerine göre çeşitlendirilebilir. Dolayısıyla çam kozalaklarının hepsinin aynı özellikte olmadığı sonucuna varılabilir. Bu nedenle yanlış veya aşırı kullanım sonucunda zarar görmemek adına bu konuda dikkatli olmanızda fayda var.

Olası zararlarından korunmak için tüm noktalara dikkat ettikten sonra şimdi de çam kozalağının saymakla bitmeyen faydalarını sıralayalım. Özellikle astım rahatsızlıklarında tedavi edici etkiye sahip olduğu bilinen kozalakların hücre yenilenmesine katkıda bulunduğu da görülmektedir.

Bu doğrultuda yaraların hızla kapanmasını sağlayan kozalakların bunu yara yerinde iz bırakmadan başarabilmesi de dikkati çeken detaylardan biridir. Peki çam kozalağının bilinen diğer faydaları nelerdir?

Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?

1- Çam kozalağının içinde bulunan yağlar enfeksiyon ve soğuk algınlığını önler.

 2- Yeni olmaya başlayan kozalaklar gastrit ve ülser ağrılarını hafifletir.

 3- Mide hastalıkları tedavisinde faydası büyüktür.

 4- Çam kozalakları antioksidan bakımından zengindirler.

5- Çam kozalakları kanı temizlemektedir.

Çam Kozalağının Neye İyi Gelir?

  • Çam kozalağı kaynatılıp gargara yapılırsa diş eti enfeksiyonuna iyi gelir.
  • Çam kozalağı ve zeytinyağı karıştırılıp cilde sürülürse ölü hücreleri yeniler.
  • Çam kozalağı yeşilken kaynatılıp balla içilirse boğazdaki mikrobu öldürür.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Akciğeri temizlemeye yardımcı olur ve bronşları temizler.
  • Çam kozalağı aynı zamanda sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur.

Sitemizde yer alan tüm bilgiler sizler için hazırlamış olduğumuz araştırmanın sonucunu yansıtmaktadır. Lütfen sitemizde yer alan çam kozalağı suyunun olası sonuçları adına, tüketmeden önce doktorunuza ya da uzman bir diyetisyene danışmayı unutmayın.

Tarif Sokağı/ Şifalı Bitkiler

Çam Kozalağının Suyu Nasıl Hazırlanır?

Çam kozalağının suyu hazırlanırken özellikle olmamış ve yeşil olanlar tercih edilir. Yeşilçam kozalakları kesilip suyun içine atılır. Kaynadıktan sonra bu su 24 saat bekletilir. Kaynatılmış bu su süzülerek tekrar kaynatılır. İçmeye hazır olur. Tadı acıdır.

Çam Kozalağının Zararları Nelerdir?

Çam kozalağı tüketilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Çam kozalak suyu yapılacaksa yeşil, reçel ya da pekmez yapımında kahverengi olanı kullanılır. Eğer bu şekilde kullanılmazsa ciddi bir şekilde sindirim sorunu yaratır. Çam kozalağı da diğer besinlerde olduğu gibi fazla tüketime uygun değildir. Sağlık problemine yol açar.

Sizler için hazırlamış olduğumuz çam kozalağı şurubu tarifini ve faydalarını & zararlarını okumak için hemen linke ya da fotoğrafa tıklayın!

Çam Kozalağı Şurubu Tarifi, Çam Kozalağı Şurubunun Faydaları ve Zararları?

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir