En Pratik Tatlı! Lokmalık Çikolatalı Mousselar

Her bir dilimi yiyenleri mest edecek lokmalık mousselar, Fransız mutfağının sevilen tatlısı çikolatalı mousseun çok daha pratik ve lezzetli hali. Tabanındaki tereyağlı tahıllı bisküvi, orta katındaki çikolatalı krema ve üzerindeki çikolatalı ganajla bu tatlı gerçekten çok lezzetli.

Üstelik çikolatalı diğer tatlı tariflerine kıyasla çok daha az bayan mousse; yapımın pratikliğiyle de sizi şaşırtacak.

Bu nefis tatlıyı yaparken ben bir süt kutusunu kalıp olarak kullandım. Fakat siz dilerseniz istediğiniz boyutta bir kapta kullanabilirsiniz. Önemli olan nokta tarifin ölçülerine uymuş olmanız. Porsiyon olarak belki size bu ölçüler biraz küçük gelebilir. Fakat dilediğinizce ölçüde oynamada bulunabilirsiniz. Dilerseniz hemen bu nefis tarife geçelim!

Tarifin videosu için;

İçindekiler

Altı İçin

  • 1 paket burçak bisküvi
  • 1.5 tatlı kaşığı kakao
  • 60 gram tereyağı
  • 2 yemek kaşığı süt

Ortası İçin

  • 50 gram sütlü çikolata
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 150 ml krema (50 mililitresini üzeri için ayırıyoruz.)

Üzeri İçin

  • 50 gram sütlü çikolata
  • 50 ml sıvı krema (Ayırdığımız krema)

Çikolatalı Mousse Nasıl Yapılır?

1- Tatlımızı yapmak için bir süt kutusunu ortadan ikiye kesiyoruz. Kutuyu keserken yüksekliğinin işaret parmağınızın yarısı kadar olduğuna dikkat edin.

2- Tatlımızın tabanı için 1 paket burçak bisküviyi kırıp 1. 5 tatlı kaşığı kakaoyuda ekleyip rondodan çekiyoruz.

3- Toz haline gelen bisküviye 60 gram erittiğimiz tereyağını da ekliyoruz. Tereyağı iyice dağılıp karıştıktan sonra 2 yemek kaşığı sütü de ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.

4- Bisküvili tabanımızı süt kutusunun tabanına alıp üzerini düzleştiriyoruz. Üzerini düzleştirirken bastırarak bisküvileri ezin.

5- Düzleştirdiğimiz bisküvili alt tabanı 20 dakika kadar buzdolabında soğumaya bırakıyoruz.

6- Sıcak suya oturttuğumuz kasemizde 50 gram sütlü çikolatayı eritiyoruz. Çikolata erimeye başlayınca 2 yemek kaşığı sütü de ekliyoruz.

7- 1 paket sıvı kremanın 150 mililitresini karıştırma kabına alıyoruz. Kremayı köpürene kadar mikserle çırpıyoruz.

8- Yaklaşık 5 dakika gibi bir sürede krema istediğimiz kıvamı alacaktır. Kremanın kıvamı spatulayla alındığında dökülmeyecek ve spatulayı çevirdiğinizde düşmeyecek kıvama gelmeli.

9- Kremayı çırpmadan önce karıştırma kabınızı 10 dakika kadar buzlukta soğutun. Kabın soğuk olması kremanın daha çabuk koyulaşmasını sağlayacaktır.

10- Köpürttüğümüz kremaya erittiğimiz sütlü çikolatayı da ekliyoruz. Çikolatayı spatulayla kremaya yediriyoruz.

11- 20 dakika kadar soğuttuğumuz alt tabanın üzerine kremamızı ekliyoruz. Üzerini olukça düz olmasına dikkat edin. Kremasını da eklediğimiz tatlımızı 1 saat kadar soğuması için buzdolabına alıyoruz.

12- 50 ml kremayı ve 50 gram çikolatayı eritiyoruz ve son olarak 1 saat buzdolabında soğuttuğumuz tatlımızın üzerine erittiğimiz çikolatalı ganajıda döküyoruz.

13- Ganajını da eklediğimiz tatlımızı buzdolabında 1 saat kadar soğutuyoruz.

14- Süt kutusunun yanlarını kesip tatlının kutuya değen kenarlarını keskin bir bıçakla alıyoruz. Tatlıyı dilediğinizde dilimleyebilirsiniz. Ben küçük küçük dikdörtgenler olacak şekilde dilimledim.

Son olarak tatlımızın üzerine beyaz çikolata sosunu da çaprazlamasına sıkıyoruz. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir