Sarımsaklı Süt Nasıl Yapılır, Sarımsaklı Sütün Faydaları Nelerdir?

Sarımsak, geçmiş çağlardan bu yana sağlığa olan faydalarıyla bilinen ve gerek sağlığın geliştirilmesi gerekse lezzet amaçlı olarak sıklıkla kullanılan besinlerden bir tanesidir.

Halk arasında doğal antibiyotik olarak da adlandırılan sarımsağın sağlık üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmediği gibi her geçen gün yeni bir faydası daha keşfedilmeye devam etmektedir.

Antibakteriyel özelliği sayesinde sarımsak, vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşılan soğuk algınlığından korunmada ve hastalıkların iyileştirilmesinde sarımsak oldukça etkilidir.

Ülkemizde birçok bölgede kış aylarında soğuk algınlığına bireylerin ilaç içer gibi sarımsak yuttuğu görülür. Bu da sarımsağın geçmişten bugüne hastalıklara karşı koruyucu olarak kabul edildiğinin bir göstergesidir.

Kalp ve damar hastalıkları, kanserler ve diyabet gibi pek çok hastalık üzerinde de olumlu etkileri bulunması nedeniyle sarımsak, özel bir hastalığı nedeniyle sarımsak tüketmemesi gereken hastalar haricinde yediden yetmişe tüm bireyler tarafından güvenle tüketilebilen çok değerli bir besindir.

Sarımsaklı Sütün Faydaları Nelerdir?

Günde sadece 1 su bardağı sarımsaklı süt içmenin faydaları saymakla bitmez. İşte onlardan bazıları:

 • Kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Kötü kolesterol seviyesini düşürür ve pıhtı oluşumunu azaltır.
 • Özellikle kış mevsiminde karşılaşılan grip, soğuk algınlığı, zatürre gibi hastalıklara karşı çok koruyucudur. Ayrıca bu hastalıklara yakalanıldığında sarımsaklı süt içilerek daha kolay ve çabuk bir şekilde iyileşmek mümkündür.
 • Gece yatmadan önce içilirse daha kolay uykuya dalınmasını ve derin bir uyku çekilmesini sağlar.
 • Aknelerin oluşumunu önler ve giderir. Sivilce ve diğer cilt lekelerinin görünümünü azaltır.
 • Saç tellerini onarır ve besler.
 • Kepek oluşumunu önler.
 • Karaciğeri temizler ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Karaciğer yetmezliği destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.
 • Eklem ve kas ağrılarının, kireçlenme ile oluşan ağrıların giderilmesine ve kireçlemenin azalmasında oldukça etkilidir.
 • Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.
 • Kadınlarda bulunan yumurtalık kistlerinin tedavisinde kullanılır.
 • Akciğer hastalıklarının oluşumunu önler. Özellikle öksürüğün giderilmesinde, astımda ve alerjik nezlede oldukça etkilidir.

Sarımsaklı Sütün Zararları Nelerdir?

Sarımsaklı sütün bilinen bir zararı olmamakla birlikte; hamileler, emziren anneler ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler içmeden önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Ayrıca 6 aydan küçük bebeklere verilmemelidir. Son olarak da günde 2 bardaktan fazla içilmemesi önerilir.

Sarımsaklı Süt Nasıl Yapılır?

Faydaları saymakla bitmeyen sarımsaklı süt tarifi için gerekli malzemeler sadece 500 ml süt ve 6-7 diş sarımsaktır.

İlk önce 500 ml sütü ocağa alıp kaynatın. Daha sonra ocaktan alın ve üzerine havanda tuzsuz bir şekilde dövülmüş olan sarımsakları ilave edin ve karışımın üzeri kapatın.

Demlenmesi ve ılıması için biraz bekleyin. Sonrasında sütü süzüp içindeki sarımsakları alın. İsteğe göre içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edip afiyetle tüketin.

Önerilen makaleler

2 Yorum

 1. Ben de sarımsaklı sütü yavru kediye sabah aç karnına olarak içirdim. Aynı hafta içinden bildiğimiz çubuk makarna gibi birbirine dolanmış kurtları kusturdu. Dehşet içinde kaldım ve daha sonra oldukça sağlıklı büyüdü. Bir büyüğümün tavsiyesidir.

  1. Bu değerli deneyiminizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Kesinlikle çok haklısınız. Sarımsaklı sütün insan sağlığına faydasının yanı sıra hayvanlarımızın sağlığına da olumlu etkisi pek çok konuda bulunmakta. Sevgiler! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir