Çikolatalı ve Fıstık Ezmeli Chia Tohumlu Puding Tarifi

Chia tohumunun tok tutucu ve besleyici özelliklerini barındıran bu nefis ve kolay tatlının yapımında fıstık ezmesi ve çikolata kullanarak nefis bir tat yakalıyoruz. Üstelik oldukça az malzemeli oluşu bu tatlıyı da kolayca yapmanızı sağlayacak.

Diyette olup tatlı tarifi arayanlardansanız ya da farklı ve sağlıklı bir tatlı tarifi arıyorsanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz!

İçindekiler

  • 1 su bardağı badem sütü (isteğe bağlı olarak normal sütte kullanabilirsiniz.)
  • 3 yemek kaşığı fıstık ezmesi
  • 1-2 yemek kaşığı bal
  • ¼ fincan chia tohumu
  • 1 tutam tuz
  • 60 gram bitter çikolata

Nasıl Yapılır?

1- Öncelikle tüm malzemeleri uygun bir kaba alın. Ve ardından malzemeleri hızlıca çırpmaya başlayın. Bu adımda fıstık ezmesi oldukça zor dağılabilir. Bu yüzden çırpma işlemini uzun tutmakta fayda var.

2- Ardından karışım iyice karışınca yaklaşık 10 dakika jelleşmesi için bırakın. Bu jelleşmeyi chia tohumları sağlayacaktır.

3- Ardından karışımı bir mutfak robotuna ya da blendera alın. Ve pürüzsüz olana kadar malzemeleri çekin.

4- Daha sonra çektiğiniz karışımı ikiye ayırın. Ayırdığınız karışımın birini tekrar mutfak robotuna alıp, erittiğiniz çikolatayı ekleyin. Ve hızlıca karışana kadar çekin.

5- Her iki katmanı da hazırladıktan sonra, çikolata ve fıstık ezmeli pudingleri istediğiniz gibi küçük kavanozlara veya kaplara pay edin.

6- Servis yapmadan önce tatlınızı en az 2 saat soğutun.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir