Deve Dikeni Nedir, Deve Dikeninin Faydaları ve Zararları Nelerdir, Deve Dikeni Nasıl Tüketilir?

Doğru şekilde değerlendirildiğinde karaciğer rahatsızlıklarından kolesterol sorununa dek birçok sağlık problemine iyi geldiği iddia edilen, son zamanlarda adını daha da sık duymaya başladığımız deve dikeni nedir, nasıl tüketilir, deve dikeninin faydaları nelerdir siz de merak ediyor, bir an önce öğrenmek istiyorsanız aşağıda buluşalım. 

Faydalarından olası yan etkilerine, hangi şekillerde tüketilebileceğine, karşınızda tüm yönleriyle deve dikeni!

Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni, papatyagiller familyasının en süslü üyelerinden biri. Mor ve beyaz renkli çiçekleriyle hemen ayırt edilebilen bitki, ülkemizde sütlü kengel, deve kengeli ve Meryem Ana dikeni gibi farklı isimlerle de anılıyor.

Dünya üzerinde Avrupa ve Amerika’da sıkça karşılaşılan deve dikeni, ülkemizde de Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin hakim olduğu alanlarda kolayca yetişme imkanı buluyor. Doğru iklimde kendiliğinden kolayca yetişebildiğinden kendisine yol kenarlarında dahi rastlamak mümkün oluyor.

Peki bu güzeller güzeli bitkiyi son zamanlarda daha çok konuşmamıza sebep olan özellikleri nedir dersiniz? Gelin, hep birlikte deve dikeninin vücuda olan etkilerini keşfedelim şimdi.

Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni, karaciğerin sağlıkla çalışmasına destek olmasıyla biliniyor. Doğru şekilde ve miktarda tüketildiğinde alkol başta olmak üzere birçok zararlı maddenin karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı söyleniyor.

Kan şekerini dengeleme konusunda da vücuda yardımcı oluyor. Kolesterolün dengelenmesinde de etkileri olan deve dikeni özellikle yüksek kötü kolesterole düşürücü bir etki oluşturabiliyor.

Güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden deve dikeni birçok hastalığa karşı vücudu koruyor. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki de oluşturuyor.

Deve dikeni beynin sağlıkla çalışmasına da destek olduğundan özellikle hafızasını güçlendirmek isteyenlere öneriliyor. İleri yaşlarda görülebilen Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı da koruyucu bir etki oluşturduğu söyleniyor.

Yine ileri yaşlarda ortaya çıkabilen kemik erimesi sorununa da iyi geliyor, kemik sağlığını destekliyor. Cilt sağlığını da destekleyen deve dikeni, doğru şekilde kullanıldığında hem organların hem de cildin yaşlanmasını geciktiriyor. Ciltte oluşabilecek kırışıklıkların oluşumunu hem azaltıyor hem de geciktiriyor.

Deve Dikeni Nasıl Tüketilir?

Deve dikeninin faydalarını öğrenince bu etkilerden yararlanmak istemiş olabilir, hemen “Deve dikeni nasıl tüketilir acaba?” diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Buyurunuz, bu sorunun da cevabını hemen verelim:

Deve Dikeni Çayı Nasıl Yapılır?

Deve dikenini çayını demleyerek kolayca tüketebilirsiniz. Bunun için güvenilir aktarlardan ya da doğal ürün satışı yapan market, mağaza veya online alışveriş sitelerinden deve dikeni tohumu temin ederek işe başlayın.

  • 1 su bardağı su için 1 çay kaşığı deve dikeni tohumu olacak şekilde malzemeleri hazırlayın.
  • Ardından suyu kaynatıp bir bardağa alın ve hafifçe ezdirdiğiniz tohumları içine atıp 8-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
  • Ardından çayınızı süzüp afiyetle içebilirsiniz.

Eğer çayını sevmezseniz ya da deve dikeninin cilde olan faydalarından yararlanmak isterseniz onu piyasada hazır olarak bulabileceğiniz deve dikeni yağı şeklinde temin ederek de tüketebilirsiniz.

Deve Dikeni Yağı Nedir?

Kullanacağınız bölgeye göre miktarı değişecek olsa da en az 1’e 1 oranında zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırarak deve dikeni yağını kullanabilirsiniz. Örneğin, ellerinizi nemlendirmek için kullanmak üzere 5 damla deve dikeni yağını 5 damla zeytinyağı ile karıştırıp hafifçe masaj yaparak ellerinize sürebilirsiniz.

Eğer doğrudan ağız yoluyla alınabilir bir yağ aldıysanız bu yağı birkaç damla şeklinde salatalarınıza damlatabilir yine zeytinyağı ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ancak dikkat, eğer daha önce hiç deve dikeni yağı tüketmediyseniz öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun onay vermediği hiçbir uygulamayı yapmamalısınız.

Deve Dikeninin Zararları Nelerdir?

Deve dikenini hep övecek değiliz, olumsuz özelliklerini de bilmeli, buna göre hareket etmeliyiz tabii ki. Deve dikeninin olası yan etkileri ve zararları da olduğundan aşağıdaki adımlara mutlaka dikkat etmelisiniz:

  • Deve dikenini, çay ya da yağ olması fark etmeksizin, doktorunuza danışmadan asla kullanmamalı, bu bitkinin ve olası etkilerinin sizin sağlığınız için uygun olup olmadığını mutlaka alanında uzman doktorlardan öğrenmelisiniz.
  • Alerjik bir bünyeniz varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyor ya da özel bir perhiz uyguluyorsanız bu bitkiyi tüketmemeli, öncesinde yine mutlaka doktorunuza sormalı ve onayını almalısınız.
  • Deve dikenini asla aşırı miktarda tüketmemeli, çayını içecekseniz günde maksimum 2 fincanı geçmemelisiniz.
  • Aşırı miktarda tüketilmesi durumunda deve dikeninin mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, hazımsızlık gibi yan etkilere sebep olabileceğini unutmamalısınız, aman diyelim.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir