Ceviz Kabuğunun Faydaları, Ceviz Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Cevizin birçok derde deva olan besinlerden biri olduğunu sürekli vurgularız. Özellikle hafıza için önemli bir besin olan ceviz, ara öğünlerin besleyici ve sağlıklı bir seçeneğidir.

Peki ya ceviz kabuğu? Birçok besinde olduğu gibi cevizin de sadece içini tüketip kabuklarını çöpe doğru yola çıkarırız; ancak cevizin kabuklarında da sonsuz faydalar mevcut. Ceviz kabuğu ile demlenen su, nelere çare olabilir gelin birlikte bakalım…

1. Tırnakları Güçlendirir

Bir miktar ceviz kabuğu ile demlenen suyu tırnaklarınızı güçlendirmek için kullanabilirsiniz. El ve ayak bakımında birçok kozmetik ürüne göre çok daha hünerli olan ceviz suyu ile incelip kırılmaya başlayan tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını ve daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

2. Öksürüğü İyileştirir

Havalar soğumaya başladığında soğuk algınlığı, öksürük gibi rahatsızlıklar da peşimizi bırakmamaya başlar. Bu gibi durumlarda ceviz kabuğu imdadınıza koşabilir. Bir miktar ceviz kabuğunu bir miktar su ile demleyip günde iki kez için. Böylece soğuk algınlığını veya öksürük şikâyetinizi hafifletebilir yolunuza daha sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.

3. Saç Sorunlarını Giderir

Saçlarınızda kepeklenme, dökülme, güçsüzlük, beyazlama ya da matlık gibi sorunlardan şikâyetçiyseniz ceviz kabukları size harika bir çözüm sunabilir.

Kuru ya da yaş ceviz kabuklarını bir miktar su içerisinde 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra bu suyu düzenli olarak saç yıkamalarınızda kullanın. Zamanla şikâyetlerinizin azaldığını görecek, çok daha güçlü saçlara sahip olacaksınız.

4. Cildi İyileştirir

Sivilce, lekelenme gibi cilt problemlerinden şikâyet ediyorsanız çarenizi ağır kozmetikler yerine taze (yeşil) ceviz kabuğunda arayabilirsiniz. Taze ceviz kabuğundan çıkardığınız suyu şikâyet edilen bölgenin üzerine uygulayıp geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

5. Göz Çevresi Halkalarını İyileştirir

Günün ya da hayatın yorgunluğu, gitgide gözlerinizin çevresine yansıyor ve orada koyu halkalar şeklinde birikiyor olabilir; ancak panik yok.

Göz çevresindeki halkaların hızlı bir şekilde yok olması için ceviz kabuğu suyundan yararlanabilirsiniz. Bir miktar ceviz kabuğu suyunu düzenli olarak göz çevrenize uygulayın, zamanla cildinizin ışıltısını yeniden kazanacak, göz çevresindeki yorgunluk belirtisi tüm şişlik ve lekelerden kurtulacaksınız.

6. Bağışıklığı Güçlendirir

Ceviz kabukları, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde kanser gibi birçok hastalığa karşı iyi bir kalkan görevini görür. Her sabah ceviz kabuğu suyu içerek birçok hastalığa karşı daha dirençli bir insan olmak mümkündür.

Ceviz Perdesi Çayı Nasıl Yapılır?

Cevizin iç kabukları saklanır. İstenilen büyük fincan ayarında su kaynatılır. 1 tutam ceviz perdesi kaynamış suya atılır ve 3 dakika kadar suyun rengi değişene kadar bekletilir. Her gün bir bardak içilmesi şartıyla tüketilir.

Ceviz Perdesi Suyunun Faydaları

  • Öksürüğü keser
  • Kanı temizler
  • Astım rahatsızlığına iyi gelir
  • Balgam söktürücüdür
  • Vücuttaki mikropları öldürür
  • Bağışıklık güçlendirir

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir