Kinoa Nasıl Pişirilir? Kinoa Pilavı Tarifi

Popüler mutfak kültüründe neredeyse her eve misafir olan kinoa, sağlıklı beslenenlerin gözde malzemeleri arasında yerini alıyor. Görenlerin bulgura benzettiği kinoanın ne olduğunu hatırlatmakta fayda olacaktır. Kinoa besin değeri yüksek, Latin Amerika’dan tüm dünyaya yayılan bir besin maddesidir. Özellikle diyet beslenmelerinde yeri oldukça değerlidir.

Beyaz kinoa ile ne yapılır? Kullanım alanı geniş olan beyaz kinoa, nasıl ki bulgur ve pirinç ile yemekler yapıyorsanız, o yemeklere uygun bir tahıldır. Biz de sizin için bugün kinoa nasıl pişirilir, kinoa pilavı nasıl yapılır sorularının cevabı olacak o tarifi paylaşmak istedik.

Kinoa Pişirmenin Püf Noktaları

Kinoayı pişirmeden önce yarım saat suda bekletin. Pişirme işlemine geçmeden önce çekirdeği saran ve kinoaya acı bir tat veren kabukları temizlemek için kinoayı derin bir süzgece alın ve musluktan akan soğuk su ile birlikte avuçlarınızla çok fazla sıkmadan çekirdekleri ovalayın.

Kinoa Nasıl Pişirilir?

Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişebilen bir besindir. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanmanız mümkün.

Örneğin bir bardak kinoa için iki bardak su olacak şekilde kinoayı, suda, et suyunda ya da tavuk suyunda kaynamaya başlayana kadar yüksek ateşte pişirin. Su kaynamaya başlayınca tencerenin kapağı kapatılarak altı kısın. 15 dakika kadar kısık ateşte pişen kinoa 5 dakika dinlenmeye bırakılır.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir