En Lezzetli Kahvaltılık; Süt Reçeli Tarifi

Süt reçeli veya orijinal adıyla dulce de leche. Latin Amerika ülkelerine ait bir lezzet olan ve son yıllarda ülkemizde de son derece popüler hale gelen süt reçeli tarifi, aslında Latince dilinde “sütten gelen tat” anlamına geliyor.

Çilek olsun, vişne olsun, kayısı olsun oldukça alışık olduğumuz bu reçellerden oldukça farklı ve bir o kadar da lezzetli süt reçelini daha önce hiç denemiş miydiniz? Üstelik bu tarifle birlikte deneyimlenin yanı sıra adım adım süt reçelini evde yaparak muhteşem bir sonuçla karşılaşacaksınız!

Kahvaltılarda ekmeğinizin üzerine olsun ya da pasta veya tatlılarının üzerine içine kullanabileceğiniz süt reçeli; hafif tadıyla nefis kokusuyla sizleri mest edecek!

İçindekiler

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 çay kaşığı karbonat

Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

1- Tam yağlı sürünüzü ve şekerinizi kaynatmak üzere derin bir tencereye alın.

2- Şekeri süte tamamen yedirmek için tencereyi kısık ateşte pişirmeye başlayın. Tahta bir kaşık yardımıyla şekerli süt karışımını karıştırarak kaynatın.

3- Süt kaynamaya başladığınız karbonatı karışıma ekleyin ve ocağın altını biraz daha kısıp karıştırarak pişirmeye devam edin.

4- Bu aşamada karbonat sütü kabartmaya başlayacaktır. Köpük köpük olan sütü devamlı karıştırdığınızda ise kabaran sütün söndüğüne şahit olabilirsiniz. Karışımı kaşık yardımıyla karıştırarak bir saat kadar pişirin.

5- Zamanla kaynamaya devam eden karışımın karamel rengine dönmeye başladığını görebilmeniz mümkün.

6- Pişirme süreci boyunca karışımın yüzeyine çıkan köpükleri alarak tarifi pürüzsüz hale getirin.

7- Süt reçelinin hazır olmaya başladığınız ise tarifin kıvamından ve renginden anlayabilirsiniz. Koyu bir kıvam alan ve bal köpüğü rengine bürünen süt reçeliniz hazır hale geldiğinde tencereyi ocaktan alabilirsiniz.

8- Süt reçeli tarifinin pürüzsüz bir kıvam alması için son bir defa daha karıştırdıktan sonra sıcak haldeki tatlıyı cam kavanoza boşaltın ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

9- Reçeliniz soğuduktan sonra ise tarifi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir