Tam Ölçülü Tam Kıvamında Pastacı Kreması (Crème Pâtissière) Tarifi

Eklerin, profiterolün, Paris brestin, Alman pastasının ve daha nice çok sevilen tatlının yapımında kullanılan; bazen dolgu olarak kullanılabilen bazense doğruca tatlıların üzerinde kullanılan pastacı kreması tarifi karşınızda. Alafranga usulü birçok tatlının yapımında kullanılan, tam adıyla “Crème Pâtissière” tarifimi denediğiniz an hem tam ölçüsünü hem de tam kıvamını oldukça kolay yakalayabilirsiniz.

Türk mutfağında alafranga usulü kremaların yerini muhallebi kullanarak doldursak da bu krema gerçekten hafif tadı ve yumuşacık yapısıyla tatlı sevenlerin denemesi gereken bir tarif. Sizler için hazırladığım bu kremadan en iyi sonucu almak adına tarifin ölçülerine ve adımlarına mutlaka uymalı, fazla oynama yapmamalısınız.

Tabiki kremanın aromalandırılmasında vanilya çubuğunun yanı sıra, vanilya özütü veya vanilin, saf vanilya gibi aromatize edecek ürünleri de rahatça kullanabilirsiniz. Dilerseniz pastalarınıza, tatlılarınıza yeni bir lezzet katacak bu tarife hemen geçelim!

İçindekiler

  • 600 ml. süt (3 su bardağı)
  • 80 gram şeker (4-5 yemek kaşığı)
  • 1/2 adet vanilya çubuğu
  • 80 gram yumurta sarısı (3 veya 4 adet)
  • 30 gram un (1,5 yemek kaşığı)
  • 20 gram buğday nişastası (1 tepeleme yemek kaşığı)
  • 20 gram tereyağı (1-1,5 yemek kaşığı)

Pastacı Kreması Nasıl Yapılır?

1- Yumurta sarılarını ve şekerin yarısını (40 g) ayrı bir kasede karışım açık sarı renk alıp şeker hafifçe eriyene dek çırpın.

2- Bu sırada sütü kalan şekerle (40 g) ocağa alın ve içerisine yarıya bölüp eklediğiniz vanilya çubuğuyla birlikte en kısık ateşte ısınmaya bırakın.

3- Bu karışımın kaynamamasına ve kabuk tutmamasına özen gösterin. Çırpmış olduğunuz yumurta ve şekere elemiş olduğunuz un ve buğday nişastasını ekleyin.

4- Yoğun bir karışım olabilir, çırpıcıyla iyice birleşip homojen bir karışım alana dek karıştırın. Bu noktada açık sarı renkli bir karışım elde etmiş olacaksınız.

5- Ocakta ısınmış olan sütten bir kepçeyle alarak bu karışıma yavaş yavaş yedirin ve ılımasını sağlayın. Sütün yarısını bu karışıma ekleyip ılıştırın.

6- Hızlıca değil, nazik bir şekilde karıştırıp homojen bir doku elde ettiğinize emin olun.

7- Ardından ocakta kalan süt bu karışımı yavaş yavaş ekleyin. Eklerken kesilmemesi için aynı zamanda bir spatulayla karıştırın.Sürekli olarak spatulayla karıştırarak karışımı pişirmeye başlayın. Yüksek veya harlı ateşte olmaması, tüm karışımın dengeli pişmesi ve altının tutması için önemli.

8- Bu aşamadan itibaren ocaktaki karışımdan gözünüzü ayırmayın.Karışım yoğunlaşmaya başladıktan sonra daha hızlı karıştırmaya devam edin. Muhallebi kıvamını alınca spatulayla kontrol edin, spatula üzerinde kalan harca parmakla çizgi atın.

Soğutulması & Kıvamını Alması

9- Akışkan değilse ve sabit kalabiliyorsa kıvamı olmuş demektir. Ardından ocaktan alın, hızlıca tereyağını ekleyin ve karıştırıYayvan bir kalıba harcın tamamını dökün. Üstünün kabuk tutmaması için streç kağıtla harca değecek şekilde kaplayın.

10- Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına kaldırın. En az 1 tercihen 3-4 saat buzdolabında dinlendirin. Buzdolabından çıkardıktan sonra kremanın yoğun bir kıvamı olacaktır.

11- Mikser veya çırpıcıyla dokusu pürüzsüz olana dek çırpın. Dilediğiniz tatlı tarifinde bu haliyle kullanabilir, dilerseniz çırpılmış krema veya soğuk tereyağı ekleyerek farklı ve yoğun pastacı kremaları elde edebilirsiniz.

12- Pastacı kremasını damak zevkinize ve kullanacağınız tarife göre farklı aromalarla hazırlayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir