Kahvaltılara Aşırı Kabarık, Kaşık Dökmesi Tarifi

Kahvaltıya ne yapsam sorusunu ortadan kaldıran kaşık dökmesi, kolay yapımıyla sizleri şaşırtacak. Üstelik oldukça hafif ve kabarık yapısıyla; domatesin, peynirin, zeytinin ve tabiki sıcacık bir çayın yanına da oldukça çok yakışacak.

Bu kadar lezzetli ve uyumlu bir tarifi emin olun hemen denemeli, sevdiklerinizle de paylaşmalısınız. Öyleki pankek kadar kolay ve lezzetli olan kaşık dökmesi, hamurunun kaşık kaşık tavaya dökülmesinden de adını almakta. Sizler de bu nefis tarifi kahvaltılarınızda yapmak istiyorsanız dilerseniz hemen tarifin adımlarına geçelim!

İçindekiler

  • 2 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay bardağından bir parmak az sıvı yağ
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1.5 su bardağı un
  • 1 yemek kaşığı süt

Pişirirken kullanmak için

  • Sıvı yağ

Kaşık Dökmesi Nasıl Yapılır?

1- Öncelikle uygun bir kaba 2 yumurtayı 1 tatlı kaşığı tuzu 1 paket kabartma tozunu ve 1 çay bardağından bir parmak az sıvı yağı alın.

2- Kuru malzemeler yumurta ve tuzla karışana kadar karışımı hızlıca çırpın.

3- Ardından 1 su bardağı yoğurdu ilave edip malzemeleri çırpmaya devam edin. Yoğurdu eklerken fazla suyundan almamaya çalışın.

4- Tüm malzemeler pürüzsüz bir kıvam alınca 1. 5 su bardağı unu azar azar karışımı çırparken ekleyin. Un da tüm malzemelere karıştıktan sonra pürüzsüz kıvama gelen kaşık dökmesi balon çırpıcınıza videoda gözüktüğü gibi takılmalı.

5- Son adım olarak yanmaz yapışmaz krep tavasına çok az sıvı yağ dökün. Sıvı yağı da fırça yardımıyla tavanın tüm tabanına dağıtın.

6- Yağı bu adımda fazla eklerseniz kaşık dökmesi çabuk kızaracak içi çiğ kalacaktır. Aynı şekilde kaşık dökmesinin çiğ kalmaması için ocağın altını da çok açmayın.

7- Hamurdan 1 er yemek kaşığı alıp tavaya dökün.

8- Kaşıkla alacağınız hamurun miktarını da fazla tutmamaya çalışın. Fazla hamur içinin çiğ kalmasına sebebiyet verebilir.

9- Bir spatula yardımıyla kaşık dökmelerini kontrol edip tavadan çıktığı anda ters çevirin. Eğer yanmaz yapışmaz krep tavası kullanmıyorsanız tavanızıda ki yağ bittikçe azar azar ekleyip fırçayla dağıtmayı unutmayın.

10- Sadece 5 dakikada hazırlayıp hemen pişireceğiniz pofuduk mu pofuduk kaşık dökmeleri hazır. Deneyenlere de şimdiden afiyet olsun.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir