Keşkül-ü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır

Hikayesi apayrı, tadı apayrı güzel bu tatlı Osmanlı saray mutfağından günümüze dek ulaşan nadir tatlılarımızdan! Badem unuyla kıvam alan keşkül-ü fukara tatlısı, nasıl yapılır diyenlerdenseniz bu tarif tam da sizlik.

Kanuni dönemi Osmanlı’sından günümüze dek ulaşan keşkül, adını hindistan cevizinin içinin oyularak elde edilen kaptan almaktadır. Bu keşkül adı verilen kapları da Osmanlı dervişlerin fakirlerin arasına karıştıklarında kullanırlarmış. Keşkül adı verilen bu kaplarla dilencilik yapan dervişler para toplar, bir yandan da halkın durumunu gözetirmiş.

Toplanan paralar imaretlere verilir, düşkün durumdaki insanlara yemek dağıtılmakta kullanılırdı. Bu tatlı da oldukça doyurucu ve tok tutması sebebiyle sık sık dağıtılan yemeklerden birisiymiş. Ve bu keşkül adı verilen kaplarda bu yemeğin dağıtılmasıyla zaman içinde adı “keşkül-ü fukara” olarak anılır olmuştur.

Keşkül-ü Fukara Tatlısı

Osmanlı saray mutfağından günümüze dek ulaşan sayılı tatlılardan belki de en lezzetlisi, keşkül-ü fukara tatlısı!
Kategori Tatlı
Mutfak Osmanlı Mutfağı
Etiket keşkül, keşkül tarifi, keşkül tatlısı tarifi, keşkül-ü fukara tatlısı, keşkülü fukara

İçindekiler

  • Yarım litre süt
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 1 yumurta sarısı
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı badem unu

Keşkül-ü Fukara Tatlısı Yapımı

1- Tüm malzemeyi tencereye alın ve iyice karıştırın. Sonrasında kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynayıp kıvam alana kadar pişirin.

2- Sonrasında kuplara paylaştırıp, soğuyunca servis yapın.

Önerilen makaleler