Kum Midyesi Nedir, Kum Mideyesi Nasıl Temizlenir ve Çıkartılır?

Akdeniz mutfağında genişçe yer alan kum midyesi, İspanyol mutfağından dünyaya yayılmıştır. Kum midyesi ülkemizde akivades ve cik cik isimleriyle de bilinir. Ülkemizde fazla ilgi görmediğinden yetiştiriciliği de sınırlıdır. İlgi görmediğinden dolayı Türkiye’de yetiştirilen kum midyeleri de her yıl Avrupa’ya ihraç edilmektedir.

Tüm kabuklu deniz ürünleri gibi birçok faydası olan kum midyesi, Türk mutfağında fazla yer edinmediğinden pek ilgi görmez. Peki kum midyesi nedir, yararları ve zararları nedir, kum midyesi nasıl temizlenir ve çıkartılır derseniz ekranı kaydırmaya devam edin.

Kum Midyesi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere kum midyesi bir midye türüdür. Özellikle kıyılarda gel-git oluşumundan sonra sıkça toplanır. Yaygın olarak toplayıcılığı Atlas okyanusu kıyısında yapılmaktadır.

Tek başına tüketilebildiği gibi birçok lezzetli yemekte de kullanılır. Başta makarna ve pilav tarifleri olamak üzere birçok yemeğin eşlikçisi olmuştur.

Fotoğrafın Kaynağı: 9kadin.com

Kum Mideyesi Nasıl Temizlenir, Kum Midyesinin Kabuğu Nasıl Açılır?

Diğer tüm midyelerde olduğu gibi kum midyesini de öncelikle iyice yıkayın. Mümkünse bir süre suda bekletin. Kum midyesi genellikle kıyıların çakıl taşlı kısımlarından çıkartılmaktadır.

Gün gittikçe denizlerin kirlenişi kum midyesi ve diğer tüm deniz hayvanlarının da olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu olumsuz durumlardan dolayı mutlaka kum midyelerini akan bir suyun altında yıkayın.

Kum midyelerinin kabukları bazen açılmayarak sizleri kızdırabilir. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için istiridye açacağıyla rahatlıkla midyelerinizi açabilirsiniz. Tabi bu adımda belirtmekte fayda var! Midyenin kabuğunun açılmıyor oluşu bayat oluşuna işaret olabilir.

Kum midyesinin kabuğu aslında oldukça basit bir şekilde açılmaktadır. Yapılması gerekirken tek işlem kullanılacak kum midyesinin öncelikle yıkanmasıdır. Ardın kullanılacak kum midyesi pişirilirken kendiliğinden çıkacaktır.

Fotoğrafın Kaynağı: elele.com.tr

Kum Midyesini Tüketmeden Önce Dikkat

Kum midyesi ve diğer tüm midye çeşitleri deniz suyunu süzerek yaşadıkları için; kirli sularda yaşayan midyeler, ağır metalleri ve bulundukları ortamdaki bakterileri bünyelerinde barındırıyor olabilir. Bu durumdan dolayı günlük midye tüketimini aşırıya kaçırmamanız tavsiye edilir.

Kum Midyesi Tarifi, Kum Midye İle Ne Yapılır?

Kum midyesi tadıyla girdiği her yemeğe ayrı bir tat katmakta. Kum midyesi genel olarak makarna ve pilav tariflerinde kullanılıyor olsa da tarifi yaratmaz sizin elinizde!

Kum midyesini dilediğiniz ürünle eşleştirerek harikalar yaratabilirsiniz. Sizler için kum midyesinin lezzetinin en çok olduğu, sarımsaklı akivades tarifini paylaşmak istedim.

İçindekiler

  • 1 kilogram kum midyesi
  • 5-6 diş sarımsak
  • 1 limonun suyu
  • Zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber
  • Servis İçin
  • Yarım Demet maydanoz

Nasıl Yapılır

1- Öncelikle kum midyelerini 1 saat suda bekletin.

2- Ardından suyunu süzüp tekrardan kısaca sudan geçirin.

3- Daha sonra sarımsağı ve biberi ince ince doğrayın.

4- Geniş bir tavada zeytinyağını kızdırıp sarımsağı ve biberi ekleyin. Sarımsağın ve biberin rengi dönünce limon suyunu ekleyin.

5- Son olarak kum midyelerini ve baharatları ekleyip çevirerek karıştırın. Son olarak biraz su ekleyip tencerenin kapağını kapatın.

6- Kum midyelerinin kapakları açılana kadar pişirin.

7- Pişen kum midyelerine kıyılmış maydanoz ekleyerek servis edin.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir