Chia Tohumu Çayı Nasıl Yapılır, Chia Tohumu Nasıl Yenilir ve Tüketilir?

Bitkisel protein bazlı özel bir tohum olduğunu ifade etmek gerekiyor ve protein deposu tohum sayesinde gün içerisinde açlık hissinden her geçen dakika biraz daha uzaklaşıyorsunuz.

Özellikle yediği yemekleri kontrol edemeyen insanlar için oldukça faydalı bir ürün. Tokluk hissi ile birlikte sizler de yemeklerden uzaklaşacak ve tüketimi daha sınırlı hale getireceksiniz.

Kalsiyum bakımından da oldukça zengin bir tohum ve bu sayede metabolizmanın daha hızlı çalışması da kolaylaşıyor. Metabolizma hızlandırıcı tohum olarak da bilinen chia tohumu, düzenli kullanım ile birlikte yağ yakımında da önemli bir rol üstleniyor.

Hızlı çalışan metabolizma, sindirimi de daha hızlı bir hale getirir ve tükettiğiniz gıdaların sindirimi de çok daha kolay bir hal alır. Chia tohumu, lif bakımından da zengin bir tohum olarak karşımıza çıkıyor.

Lif desteği, bağırsak hareketlerini düzenliyor ve idrar problemini de bir nebze olsun ortadan kaldırıyor.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Salvia hispanica, hem büyük arazilerde hem de küçük saksı ve bahçelerde yetişebilen bir bitki. Bu sayede chia tohumlarını, koşulların elverişli olduğu her ortamda elde etmek mümkün. 

Günümüzde market raflarında ve paketlenmiş halde satılan chia tohumlarına ulaşmak da oldukça kolay. Tohumlar çiğ olarak tüketilebileceği gibi öğütülerek ya da farklı sıvıların içinde bekletildikten sonra da reçetelerde kullanılabiliyor.

Chia Tohumu Nasıl Yenilir?

Chia tohumu içinde bekletildiği süt, kefir, yoğurt ve su gibi sıvıları kısa sürede emebilen bir yapıya sahip. 

Sıvıyı emen tohumlar şişerek jel formuna dönüşüyor. Özellikle yumurta alerjisi olan ya da vegan beslenen kişiler, chia tohumunu jel kıvamına getirerek yumurta ikamesi olarak kullanabiliyor. 

Vegan reçetelerde tohumların badem sütü ya da yulaf sütü gibi bitkisel sütlerin içinde bekletilmesi gerekiyor. 

Ayrıca, puding ve magnolia gibi tatlı reçetelerinde de genellikle sütün ya da yoğurdun içinde bekletilmiş chia tohumunun kullanılması tavsiye ediliyor.

Chia tohumu doğrudan çiğ şekilde, salataların ya da yemeklerin içine serpilerek tüketilebiliyor. Ayrıca, bu tohumları öğüterek reçetelere dahil etmek de mümkün.

Baharat öğütücüde ya da blender’da kolayca toz formuna dönüşen tohumlar; tatlı, smoothie, ekmek ve çorba yapımında kullanılabiliyor. Hatta chia tohumunun çayı bile demleniyor.

Chia Tohumuyla Zayıflamak İsteyenler Hemen Tıklayarak Makaleme Göz Atabilir! Makale için hemen tıklayın.

Chia Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Adaçayı türünün tohumları arasında bulunan ve oldukça popüler olan Chia tohumu nasıl kullanılır zayıflamak için neler yapılmalı, pek çok detaya ve tarife değineceğiz.

  • Malzemeler: Chia tohumu ve kaynamış su.
  • Nasıl Yapılır: Öncelikle 1 fincan kadar suyu kaynatalım. Kaynayan suyun içine ise 2 çay kaşığı kadar chia tohumu ekleyin. Ardından yeniden kaynatmaya gerek kalmadan 10 dakika kadar bekletin ve demlemeye bırakın. Sonrasında yaptığımız bu çayı yemek yemeden yaklaşık olarak 10 dakika önce tüketin. Böylelikle kilo vermenize yardımcı olacak harika bir çay içmiş olacaksınız. İçeceğiniz hazır olduğu gibi tüketmenizi öneririz.
  • Servis Tavsiyesi: Dilerseniz çayınızı tatlandırmak için limon suyu ekleyebilir ya da demlenen çayınızın içerisine nane yaprağı veya limon dilimi ekleyebilirsiniz.
  • Önemli Uyarı: Hamilelerin ve yüksek trigliserit hastalığı bulunan kişilerin tüketmesi kesinlikle uygun değildir, önermiyoruz. Mutlaka ama mutlaka doktor onayı almadan tüketmemelisiniz.

Chia Tohumunun Zararları Ve Faydalarını Öğrenmek İçin Hemen Tıklayın!

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir