Künefe Tadında! Çıtır Çıtır Sünen Peyniriyle Fırında Kadayıf Dolması Tarifi

Çıtır çıtır ama bir o kadar lezzetli; şerbetini tam çeken nefis bir kadayıf dolması yapmaya ne dersiniz? Fakat bu kadayıf dolmaları normal tariflerdeki gibi ceviz ya da fıstıkla doldurulmuyor. İç dolgusu olarak künefenin sevilen ve sünmeye doymayan dil peyniri kullanılıyor.

Çıtır çıtır yapıdaki bu dolmalar künefeyle yarışır tadıyla şerbetini tam çekerek nefis bir uyum yakalamayı da ihmal etmedi. Hem basit yapımı hem de yapımındaki tüm püf noktaları sizlerle paylaşarak en iyi sonucu yakalamanızı sağladım! İlk denemenizde bile bu nefis dolmalara bayılacak sürekli sürekli yapmak isteyeceksiniz.

Künefeden bir farkı olmadığını daha ilk dolamanızı tattığınız anda anlayacak, kaç tane yediğinizi saymaya fırsatız kalmayacak! Nefis çıtır çıtır yapısı ve aşırı sünen dil peyniriyle künefeyi aratmayan; şerbetli tatlı sevenlerin yeni gözdesi, kadayıf dolmaları karşınızda!

  • 500 gram taze kadayıf
  • 300 gram dil peyniri
  • 300 gram tereyağı

Şerbeti için:

  • 4 su bardağı toz şeker 
  • 4 su bardağı su 
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu 

Püf Noktası

Tatlınızı 1 gece dinlendirirseniz şerbeti daha iyi çeker, kıvamı ve lezzeti daha iyi olur.

Nasıl Yapılır?

1- Öncelikle şerbet malzemelerini derin bir tencereye alıp önce yüksek ateşte kaynatın. Sonra kısık ateşte 20-25 dakika kaynamaya bırakalım.

2- Ardınadan tereyağı uygun bir tavada eritin. Kadayıfı elimizle iyice havalandırıp didikleyelim. Ve uzun parçaları biraz koparalım.

3- Daha sonra bir tutam kadayıf alarak uzun bir şekilde düzeltelim ve uç kısmına bir miktar dil peyniri ekleyip, önce yanlarından ardından uzunlamasına sıkıca silindir şeklinde saralım. Bu adımı daha iyi anlamak adına fotoğrafından yardım alabilirsiniz.

4- Ardından eritilen tereyağında kadayıf dolmalarını çevirip her tarafını yağa bulayalım. İsterseniz tepsiye aldığınız dolmaların üzerine de doğruca tereyağını ekleyebilirsiniz.

5- Son olarak yuvarlak fırın kabına kadayıf dolmalarını dizdikten sonra; önceden ısıtılmış 200°lik fırında kızarana kadar pişirelim.

6- İlk sıcaklığı çıktıktan sonra sıcak kadayıfı üzerine, hafif elinizi yakacak sıcaklıkta ki şerbeti gezdirelim. En az 4-5 saat dinlendirdikten sonra servis yapalım. Deneyecek olanlara da şimdiden afiyet olsun!

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir