Antep Usulü Cevizli Basma Kadayıf Tatlısı Tarifi

Antep usulü, üzeri nefis kızaran; pastanelerdeki, baklavacılardaki kadayıfı asla aratmayan, çıtır çıtır tel tel kadayıf tatlısı yapmak için gereken her şey tarifimde! Üstelik hem yapımı oldukça kolay hem de bir o kadar pratik olan bu nefis kadayıf tatlısını emin olun ilk denemenizde bile muhteşem bir kıvamda yapacaksınız.

İlk denemenizde bile en iyi sonucu yakalamanız adına, tel tel çıtır çıtır kadayıf tatlısı yapmak için gereken tüm püf noktalar ve detaylarsa Tarif Sokağından! İsterseniz iftar yemeklerinin ardına isterseniz akşam yemeklerinin ardına bu nefis kıvamlı kadayıf tatlısını hazırlayabilir; üstelik herkesten de tam puanı kapabilirsiniz.

Bu nefis tatlıyı yapmanız için gereken tek şeyse tarifin ölçülerine ve adımlarına uymak. İşte bu kadar basit!

Tarifin Videosu İçin;

İçindekiler

  • 500 gram çiğ tel kadayıf
  • 400 gram tereyağı
  • 400 gram ceviz
  • 40 gram pekmez (2 yemek kaşığı)

Şurubu İçin

  • 3.5 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • Tabanı için tereyağının 1/4 ü ve pekmez

Antep Usulü Cevizli Basma Kadayıf Nasıl Yapılır?

1- Öncelikle 400 gram tereyağını küp küp doğrayın ve uygun bir tencereye alıp eritin. Tereyağı tam anlamıyla eriyip kızınca tencereyi ocaktan alın.

2- Sıradaki adıma 40 gram pekmezi yani yaklaşık 2 yemek kaşığı pekmezi bir kaseye alın.

3- Üzerine erittiğiniz tereyağın dan çok az ekleyin. Bu adımda 2-3 yemek kaşığı kadar erimiş tereyağı yeterli gelecektir ve hemen pekmez yağ karışımı çırpın.

4- Hemen ardından 800 gramlık demir baklava tepsisine pekmez yağ karışımını dökün ve fırçayla tepsinin tüm tabanına dağıtarak sürün. Bu adımda büyük boy borcam ya da büyük boy borcam boyutunda tabanı düz bir tepsi kullanabilirsiniz.

5- Sıradaki adımda 400 gramlık çiğ tel kadayıfın yarısını elinizle didikleyerek tepsisinin tabanına serpip dağıtın. Bu adımda dikkat etmeniz gereken nokta kadayıfı çok iyi didiklemiş olmanız.

6- Uzun uzun kadayıf parçalarını mümkün olduğunca koparıp küçük parçalar elde ederek tepsiye dağıtın ki hem dilimlemeniz hem de tatlının kızarması daha kolay ve güzel olsun.

7- 400 gramlık tel kadayıfın yarısını tepsiye az önceki anlattığım adımlara göre dağıttıktan sonra kadayıfın üzerine elinizle bastırın. Kadayıf mümkün olduğunca sıkılaşıp incelsin.

8- Ardından 400 gram iri çekim ceviz içini kadayıfın üzerine eşit olacak şekilde dökün.

9- Son adım olarak kalan kadayıfı da ilk katı yaptığınız gibi didikleyerek cevizin üzerine serpiştirin. Kadayıfın üst katmanını yaparken de mümkün olduğunca kadayıf parçalarını küçültmeye çalışın.

10- Uzun uzun kalan kadayıf telleri hem dilimlemekte zorluk yaşatacak hem de son adımda ekleyeceğimiz tereyağının eşit dağılmasını engelleyecektir. Kalan tüm kadayıfı da tepsiye dağıttıktan sonra elinizle kadayıfı inceleşinceye kadar ezin.

11- Son olarak kalan tereyağını bir kaşık yardımıyla kadayıfın üzerine eşit şekilde dökün.

12- Basma kadayıf tatlısını önceden ısıtılmış 190°lik fırında yaklaşık 30 dakika pişirin. Pişme süresinin fırından fırına değişebilir olduğunu göz önünde bulundurarak kontrollü olarak pişirin.

13- Şerbeti için; 4 su bardağı suyu ve 3. 5 su bardağı toz şekeri uygun bir tencereye alıp çırpın. Şeker erimeye başlayana kadar çırpmaya devam edin.

14- Şerbetin rengi açılıp berraklaştıktan sonra küçük bir limonun yarısının suyunu şerbete ekleyin ve çırpmaya devam edin. Limon suyunu bu adımda 12-15 damla da ekleyebilirsiniz.

15- Önemli olan limon suyu eklemeniz. Çünkü şerbeti pişirirken toz şeker kristalize olarak şerbetin istenmeyen durumlara gelmesine sebep olacaktır.

16- Şerbet kaynamaya başladıktan sonra 4-5 dakika daha ocaktan bekletin. 4-5 dakika sonra şerbeti hemen ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

17- Pişen kadayıfı fırından alıp üzerine daha büyük bir tepsi yerleştirin ve hemen tepsiyi ters çevirin. Eğer kadayıf çıkmazsa biraz soğuması için bekletin.

18- Son olarak kadayıfı bu şekilde oda sıcaklığında 15 dakika bekletin. Tatlı şerbetle buluşmadan önce ılıklaşmalı. Aynı şekilde şerbette oda sıcaklığında bekleyerek ılıklaşmalı.

19- Bu detayları göz önünde bulundurarak şerbeti tatlının üzerine eşitçe dökün. Tatlıyı şerbetini çekene kadar yaklaşık 30 dakika dinlendirin.

20- Son olarakda tatlıyı ortadan uzunlamasına kesin. Diğer dilimleri de bu kesiğe paralel olacak şekilde kesin.

21- Dikdörtgen parçalar halinde basma kadayıf tatlısı elde edin. İsterseniz bu şekilde kesmek yerine istediğiniz şekilde de dilimleyebilirisiniz.

Deneyecek olanlara da şimdiden afiyet olsun!

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir