Tam Kıvamında Tam Ölçülü İncir Uyutması Tarifi

Geleneksel Türk mutfağının sevilen meyveli tatlılarından incir uyutması; sadece 3 malzemeyle evde rahatlıkla yapılıyor. Üstelik içeriğinde sadece 3 malzeme oluşu da bu nefis tatlının çok kolay ve pratikçe hazırlanır olmasını sağlıyor. Kıvamını incirin mayalanmasından alan incir uyutması yapılırken de bazı noktalar çok önmeli.

Bu noktalardan birisi; incirin mayalandırılacağı sütün sıcaklığı ve incirin ezilişi. Tam kıvamında tam ölçülü incir uyutması yapmak isteyenlerse tarifimin adımlarına ve ölçülerine uyarak en iyi sonucu yakalayacaktır. İçeriğinde ne un ne de nişasta türevi koyulaştırıcı madde bulunmadan bu nefis tatlıyı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tarifin videosu için;

İçindekiler

  • 100 gram kuru incir (yaklaşık 8-12 arası kuru incir)
  • 3.5 su bardağı süt (700 ml)
  • 3 yemek kaşığı toz şeker

İncir Uyutması Nasıl Yapılır

1- Öncelikle 100 gram kuru inciri (yaklaşık 8-12 adet) uygun bir kaba alıp üzerini geçecek kadar kaynar su ekleyin. Ve incirleri yumuşaması için 40 dakika bekletin.

2- Daha sonra yumuşayan incilerin sapını kesin. Ve küçük küçük parçalar halinde incirleri ufaltarak kesin.

3- Ardından incirleri uygun bir kaba alıp üzerine 1.5 yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Ve hemen incileri bir tahta kaşıkla ezmeye başlayın. Bu adımda kesinlikle tahta kaşık kullanın. Tahta kaşık dışındaki kullanacağınız kaşıklar incirin mayalanmasını engelleyecektir. Ve asla kolaylık olması için incirleri robottan geçirmeyin.

4- Ezme işlemini incir püreleşinceye kadar devam ettirin. Ve özellikle incirin kabuklarını daha fazla ezmeye çalışın. Parçalar en fazla tırnağınızın ucu kadar olsun.

5- Püreleşme kıvamı tatlı için oldukça önemli. Bunun için tarifin videosundan yardım alarak en uygun kıvamı yakalın.

6- Daha sonra uygun bir tencereye 700 mililitre sütü (3.5 su bardağı süt) ve 1.5 yemek kaşığı toz şekeri ekleyin. Sütü çırparak şekeri içinde eritin.

7- Bu adımdaysa en önmeli nokta sütü yeterince kaynatmış olmanız. Yaklaşık 7.8 dakika sütü kaynatın.

8- Ardından sütü soğutmadan hemen ocaktan alıp 1/3’ni incirlerin üzerine dökün. Ve tahta kaşıkla karıştırmaya devam ederek inciri balçık kıvamına getirin.

9- Sütün de tamamın ilk adımda dökmeyin. Kalanını incirleri mayalarken kullanacağız.

10- Ardından kıvamını alan inciri bardaklara pay edin. Ben bu adımda 3 adet 330 mililitrelik bardak kullandım. Sonrasındaysa kalan sütü bardaklara pay edin. Ve tahta bir kaşıkla karıştırın.

11- Tarifte asla metal kaşık kullanmayın. Ve kesinlikle tüm adımlara uyun. İncir uyutması çok hassas bir tatlıdır. Sizler için en iyi sonucu yakalamanız adına tüm detayları da tarifimde anlattım.

12- 3-4 dakika boyunca bardaklardaki tatlıyı karıştırın. Ve tam anlamıyla karışsın.

13- Son olarak tatlıyı sıkıca sararak mayalanması için en az 4 saat dinlendirin. Bu saate kesinlikle uyun. Ve tatlıyı oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın. (Bu adım yoğurt mayalama tekniğiyle birebir aynıdır.)

Tam ölçülü tüm püf noktalarıyla incir uyutmamız hazır. Deneyecek olanlara da şimdiden afiyet olsun.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir