Kudret Narı Nedir? Kudret Narı Nasıl Tüketilir, Kudret Narının Faydaları ve Zararları

İnsanoğlu, bilim ilerledikçe doğanın kendisine sunduğu armağanların ne denli paha biçilemez olduğunu daha fazla anlamaya başladı. Ve yine bilim sayesinde, en uzak coğrafyalar dahi bir adımlık mesafede yer alıyormuşçasına yakınlaştı.

Öyle ki artık dünyanın öteki ucunda yetişen besinleri dahi yerel bir markette reyon gezerken görmek mümkün. Bu örnekler arasında, son zamanlarda en çok konuşulanlardan biri de kudret narı… Peki, kudret narının faydaları hakkında siz neler biliyorsunuz?

Kudret Narının Faydaları Duyan Herkesi Şaşırtıyor!

Asya’da yüzyıllardır tüketilen bir sebze olan kudret narı, bilimsel araştırmalar sonucu keşfedilen benzersiz özellikleriyle, günümüzde çeşitli kaynaklarda mucize bitki olarak nitelendiriliyor.

Hala keşfedilmekte olan sayısız faydaya sahip bu değerli sebze, farklı branşları temsil eden pek çok uzman tarafından öneriliyor. Kendine özgü tadı ve görünümünden dolayı, “Kudret narı ne işe yarar?” sorusundan sonra en çok merak edilen bir diğer soru da nasıl tüketileceği oluyor.

Ancak bu meyveyi daha önce duymayanlar ve görmeyenler için aydınlatılması gereken daha temel detaylardan da bahsetmek gerek, değil mi? O halde şaşırmaya şimdiden hazır olun! Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları, bu sayfanın devamında sizi bekliyor…

Kudret Narı Nedir?

Kudret narı, kabakgiller familyasına ait, yeşil veya sarı renkte görülebilen bir sebze türünü oluşturuyor. Dikenli bir dış yüzeye sahip olan bitkinin, iç kısmında nar tanelerine benzeyen kırmızı çekirdekler bulunuyor. Salatalık gibi uzun ve ince bir şekle sahip olan kudret narı, olgunlaştığında sekiz ila 15 santimetrelik bir büyüklüğe ulaşıyor.

Çekirdekleri ise nara kıyasla daha seyrek bir yapıya sahip olup, nohut ile fasulye arası bir büyüklükte olabiliyor.

Kudret Narı Nerelerde Yetiştirilir?

Kudret narının anavatanı Doğu Hindistan olarak biliniyor. Bununla birlikte sebze, tropikal kuşakta yer alan diğer bölgelerde ve Akdeniz iklimine sahip olan ülkelerde de yetişebiliyor. Kudret narı yetiştiriciliğine elverişli coğrafyaları genel hatlarıyla şu şekilde listelemek mümkün:

  • Karayipler
  • Tropik Afrika ülkeleri
  • Asya’nın tropikal iklime sahip bölgeleri
  • İtalya
  • Türkiye
  • Not: Kudret narı tarımı, Türkiye’de yaygın olarak Bursa ve Yalova’da yapılıyor.

Kudret Narı Ne İçerir?

“Karela” olarak da bilinen kudret narı, zengin bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra bol miktarda vitamin ve mineral içeriyor.

Kudret Narı Neden Kullanılmalıdır?

Kudret narı, düşük kalorisi ve oldukça yüksek olan besin değeri ile vücut için sayısız faydaya sahip! Vitamin ve mineral zengini olan bu meyve, düzenli tüketildiğinde vücuttaki tüm sistemleri destekleyerek normal işleyişlerinin korunmasına yardımcı oluyor.

Dahili sistemlerin yanı sıra cilt, saç ve tırnaklara da fayda sağlayan kudret narı, içeriği ve etkileri bakımından vücutta doğal bir multivitamin ve multimineral etkisi sağlıyor. Yapılan çeşitli araştırmalar, kudret narında insüline benzer bir bileşen olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle bitki, diyabet için gerek ilaç ham maddesi gerekse de alternatif çözüm olarak kullanılabiliyor.

Ayrıca asitliği düzenleyici ve yatıştırıcı özelliğinden dolayı, halk arasında “mide ve kudret narı” da sıkça birlikte anılıyor. Sebze; sindirimin yanı sıra dolaşım, solunum, boşaltım, iskelet ve bağışıklık sistemlerine de çok yönlü etki ederek, birden fazla besinin sağlayacağı tesiri tek başına karşılayabiliyor.

Kudret Narı Nasıl Yenilir?

Kudret Narı Nasıl Yenir? Tüketimi Nasıl Olur?

Dünya genelinde sevilen ve farklı versiyonlarıyla tüketilen kudret narı ülkemizde nasıl yapılır, tüketimi nasıl olmalıdır çok bilinmiyor. Keza hem görünüm hem de tat olarak bilindik meyvelerden farklı olan kudret narının tüketim şekilleri şu şekildedir:

• Zeytinyağıyla tüketimi: Kudret narının çekirdeklerini çıkardıktan sonra cam bir kavanoza alın. Üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyip güzelce karışmasını sağlayın ve ağzını kapatın. Bu karışımı her gün aç karnına bir tatlı kaşığı tüketmek yeterli olacaktır.

• Taze meyve olarak tüketimi: Kudret narını meyve olarak yemek istiyorsanız çatalla ezerek püre haline getirmeniz gerekiyor. Püre haline getirilen kudret narının içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklemeniz yeterli olacaktır.

Kudret Narı hakkında sizler için hazırlamış olduğumuz diğer makalemize ulaşmak için hemen aşağıdaki yazıya ya da fotoğrafa tıklayın!

Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır, Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir