Osmanlı’dan Günümüze: Kusursuz Keşkül-ü Fukara Tatlısı Tarifi (Videolu Tarif)

Osmanlı’dan günümüze dek ulaşan sütlü tatlıların belki de en lezzetlisi en güzeli keşkül-ü fukara tatlısı tarifiyle bugün karşınızdayım. Bu tarifinin yapımı üstelik sadece 4 malzemeli. Tarifte ne yağ ne yumurta ne de nişasta bulunmamakta. Kıvamını badem unu ve pirinç unundan alan keşkül-ü fukara tatlısı üstelik sadece 4 malzemeli. Yapımı kolay ve bir o kadar az malzemeli olması da bu tatlıyı denemek isteyenler için bence en büyük etken olacak. Zamanım kısıtlı veya akşam yemeğine hafif ve hazırlayacağım ağır yemeğin ardına yakışacak bir tatlı tarifi arıyorum diyorsanız bence daha fazla düşünmeden bu tatlıyı yapmalısınız.

Bence sütlü tatlıların her menüde yer alması şartken, keşkül gibi bir tatlının menüde yer alması apayrı bir ayrıcalık. Sizin için hazırladığım diğer keşkül tariflerime göz atmak isterseniz, hemen bağlantıya tıklamanız yeterli.

Keşkül-ü Fukara Tatlısının Adı Nereden Gelmektedir?

Osmanlı Devletinde sıkça yapılan bu nefis tatlının adı bazı rivayetlere göre şöyledir. Bazı zamanlarda dervişler dilenci kılığına girer. Ve keşkül adı verilen ve hindistan cevizi kabuğunun oyularak yapılmasıyla elde edilen kaplarla sokaklarda dolaşırmış. Bu kapları dilenirken topladıkları paralar için kullanırmış. Bu kaplarda biriktirdikleri paraları gün sonunda toplarlarmış. Ve badem unundan yapılan ve oldukça tok tutucu olan, fukara keşkülü yapımında kullanırmış. Ve bu tatlıyı yapıp durumu kötü olan, fakir halka dağıtırlarmış. Bu nefis tatlının da aslında birçok tatlı ve yemek gibi bir yardımlaşma sonucu ortaya çıktığı, zaman içinde de keşkül kabından adını aldığı rivayet edilmektedir.

Keşkül-ü Fukara Tatlısı’nın Videolu Yapılışı:

İçindekiler

 • 500 ml süt, 2.5 su bardağı 
 • 125 g toz şeker, 1 su bardağından 2 parmak az
 • 60 g badem unu, yaklaşık 6 yemek kaşığı 
 • 30 g pirinç unu, yaklaşık 3 yemek kaşığı

Keşkül-ü Fukara Tatlısı’nın Yapılışı

1- Öncelikle uygun bir tencereye yarım litre sütü yani 2.5 su bardağı sütü alın. Süt parmağınızı yakmayacak sıcaklığa geldiğinde 3 yemek kaşığı pirinç ununu ve 6 yemek kaşığı badem ununu ekleyin.

2- Tarifte kullandığım pirinç unu 30 gram badem unuysa 60 gram. Gramajlara uyarak daha iyi sonuca ulaşacağınızı unutmayın.

3- Kuru malzemeleri de ekledikten sonra hemen bir çırpma teliyle çırpmaya başlayın. Süt ısınıp muhallebi koyu bir kıvam alana kadar aralıksız olarak çırpın. Yoksa pirinç unu ve badem unu tam karışmayacak badem unuysa tadını tam vermeyecektir.

4- Muhallebi göz göz olduğunda 1 su bardağından 2 parmak az toz şekeri de ekleyip çırpmaya devam edin. Tarifte kullanmış olduğum şekerse 125 gram. Bu adımdan sonra ocağın altını biraz kısarak çırpmaya devam edin.

5- Tatlının kıvamı gözünüze biraz cıvık gelebilir ama sakın endişe etmeyin. Tatlı dinlediği zaman pirinç unu tatlının koyulaşmasında en büyük etken olacaktır. Muhallebiyi yaklaşık olarak şekeri ekledikten sonra 6-7 dakika kısık ateşte çırpın.

6- Bu tarifte keşkül kıvamının büyük kısmını pirinç unundan alacaktır. Yani yumurta ya da nişasta gibi kıvam arttırıcı diğer malzemelerin görevini görecek hafif tadıyla ve kokusuyla da bademin önüne geçmeyerek tatlınızı daha lezzetli yapacaktır.

7- Son olarak pişen muhallebiyi tatlıyı servis etmek istediğiniz içini suyla hafifçe çalkaladığınız bardaklara pay edin. Ve tatlıyı oda ısısında 3 saat ardından buzdolabında 2-3 saat dinlendirmeyi unutmayın.

8- Servis etmeden önce de isterseniz bardaklarınızın üzerine fıstık ya da bütün badem koyarak tatlınızı daha renkli bir hale getirebilirsiniz.

Ve karşınızda tam tutan kusursuz ölçüsüyle Osmanlı’dan günümüze dek ulaşan keşkülü fukara tatlısı! Hemen kolayca hazırlanan bu nefis tatlıyı sütlü tatlı sevenler acilen denemeli. Gerçekten hafif tadı ve bademin o eşsiz aromasını en son noktasına kadar alacaksınız.

Keşkülü Fukara Tatlısı’nın Fotoğraflı Yapılışı:

Keşkül-ü Fukara Tatlısı Tarifi’nin Yapılışı

tarif sokağı
Osmanlıdan günümüze ulaşan ve hala popülerliğini koruyarak pastane vitirinlerinde sıkça görülen, badem ve pirinç unundan kıvam alan bu nefis tatlının yapımını gördüğünüz an şaşıracaksınız. Üstelik tam tutan bu kusursuz tarifle birlikte evde de en lezzetli keşkülü siz yapacaksınız.
Hazırlama Süresi 10 dakika
Pişirme Süresi 15 dakika
Toplam Süre 25 dakika
Kategori Sütlü Tatlılar
Mutfak Osmanlı Mutfağı, Türk Mutfağı
Porsiyon 4
Kalori 300 kcal

Aletler

 • 1 Kaçerola

Malzemeler
  

 • 2.5 su bardağı süt, 500 ml
 • 1 su bardağından 2 parmak az toz şeker, 125 g
 • 3 yemek kaşığı pirinç unu, 30 g
 • 6 yemek kaşığı badem unu, 60 g

Talimatlar
 

 • Sütü kaçerolaya alarak biraz ısıtın.
 • Daha sonra pirinç ununu ve badem ununu ekleyip çırpın.
 • Pirinç unu ve badem unu, sütü koyulaştırmaya başlayana kadar aralıksız bir şekilde karışımı çırpın.
 • Aralıksız olarak çırpmazsanız kuru malzemeler topaklanacaktır.
 • Daha sonra toz şekeri ekleyin ve çırpmaya devam edin.
 • Toz şekeri de ekledikten sonra tatlıyı göz göz olana kadar kısık ateşte çırpın. Eğer tatlı erkenden göz göz olduysa 3-4 dakika da o şekilde çırpmaya devam edin.
 • Tatlının kıvamı ilk başta cıvık gelebilir. Sakın endişelenmeyin. Tatlıyı servis etmek istediğiniz bardaklara pay ettikten sonra 3 saat oda ısısında, 2 saatte buzdolabında dinlendirin.
 • Eğer tatlınızı dinlendirmezseniz, tatlınız hem koyulaşmaz hem de bademin o istenilen tadı tam olarak ortaya çıkmaz.
 • Son olarak koyulaşıp kıvam alan tatlıların üzerine bütün badem ekleyerek sevdiklerinizle bu nefis tatlıyı paylaşın!
Etiket gerçek keşkül tarifi, keşkül, keşkül tarifi, keşkül tatlısı tarifi, keşkül-ü fukara tatlısı, keşkülü fukara, kusursuz keşkül tarifi

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recipe Rating